Bir Yaş Bebek Beslenmesi: Bir Yaşındaki Çocuğun Beslenmesi

Bir Yaş Bebek Beslenmesi: Bir Yaşındaki Çocuğun Beslenmesi

İlk yıllarda anne sütü en uygun besindir. Bu çocuk için sağlıklı, anne içinse en zevkli beslenme tarzıdır. Bebek için doğumdan itibaren ilk 28 gün çok önemlidir. Çocuk ilk 4 ay mutlaka anne sütü almalıdır.

Annenin çeşitli nedenlerle bazen sütü olmayabiliyor. Bu durumda çocuğa ayına uygun mama ve ek gıdalar verilmelidir. Ancak ek gıdaya dört ve altı aylar arasında başlanmalıdır. Anne sütü her yönden sağlıklı bir besindir. Çocuk kolay hazmeder ve hastalıklardan korur. Anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Anne sütüyle beslenen çocuklarda hastalanma daha az görülür. Bu nedenle daha sağlıklı büyürler. Mümkünse bebek mutlaka ilk 4 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebek anne sütünden gerekenleri alır. Ancak bazen bebeklerde ishal gibi su kaybı yaşanan hastalıklar görülebiliyor. O zaman bebeğe kaynatılmış su verilmelidir. Normalde bebek anne sütünden gereken su ihtiyacını giderir.

Yeteri kadar kilo alan çocuklar için anne sütü tek başına yeterlidir. Yeterli kilo alamayan çocuklara bazı öğünlerde uygun ek gıdalara başlanmalıdır. 4 aydan sonra çocuğa besinleri kaşık ile vermek faydalıdır. Aksi durumda çocukların bazılarında dilin dönme reflekslerinde gecikme görülmektedir. Bebeğin besin ihtiyaçları ve kilosu ayına göre değişir. Eğer bebek düzenli olarak emiyor ve doyuyorsa su vermeye bile gerek yoktur. Ancak doymuyorsa anne sütüne en yakın bebek mamaları verilmelidir. Çocuğa 6 aydan itibaren ek gıdalar verilmeye başlanmalıdır. Çocuk farklı tatlarda tanışmalıdır ve bu çocuğun ileride kolay yeme alışkanlığını kazandırmaya yardımcı olur.

Ek gıdalar; meyve suyu, sebze çorbası, meyve püreleri, yoğurt, peynir, sebze püresi, yumurta gibi gıdalar bebek beslenmesi için önemlidir. Verilen ek gıdalar kaşıkla verilmelidir. Bir diğer önemli konuda çocuk bu gıdalarla yeni tanışacağından yemeyebilir. Bu nedenle çocuğa yeni tatlar açken verilmelidir. Her zaman miktarı az olmalıdır. Azdan başlayarak zamanla çoğaltarak gidilmelidir. Bazı gıdalar çocuğa alerji yapabilir. Her insan bazı şeylere karşı duyarlıdır. Bu sebeple dikkat edilmelidir. Aynı gün birden fazla yeni gıdalarla çocuk tanıştırılmamalıdır. Çocuğun sevmediği gıdalar iki gün sonra tekrar verilmelidir. Fazlada zorlamak zararlıdır. Ancak yemediği besin eğer önemli bir besin ise biraz daha zorlamalısınız.

Çocuk 7. aydan sonra kahvaltıya başlatılmalıdır. Ancak bunun için bazı besinlere alışmış olması gerekir. Kahvaltı besinlerinin başında süt, reçel, peynir, pekmez ve ekmek olmalıdır. Çocuk isterse ayrı yiyebilir, isterse besinler karıştırılarak verilebilir. Yumurta çocuk için yenilmesi gereken gıdadır. Yumurtanın beyazı çocuğa bir yaşından önce verilmemelidir. Çorba çocuk için önemli yer tutar. Tarhana ve mercimek çorbası zengin besin içeriği ile ideal bir besindir. Çocuğa 7. aydan sonra yoğurt çorbası ve sebze çorbası verilmelidir. Meyve suları ise çocuğa 2 tatlı kaşığı olarak verilmeye başlanmalıdır. Zamanla bu miktar arttırılmalıdır. Elma ve şeftali suyu ilk tercih edilen meyvelerdir. Meyve suyunun ardından meyve püreleri verilmeye başlanmalıdır. Çocuğa 8 aydan sonra tavuk ve balıketi verilmeye başlanabilir. Ancak balığın kılçıklarına dikkat edilmelidir. Bunun yanında kuzu ciğeri de tercih edilebilir. Meyve püresinin ardından çocuğa sebze çorbaları verilir. Çocuk 9 aydan sonra özel hazırlanmış yiyeceklere ihtiyaç duymaz. Yetişkinlerin yediği ev yemeklerini yiyebilir. Bir yaşından sonra çocuk diğer aile bireyleri ile sofraya oturmalıdır. Kendi yemeğini kendi yemelidir. Bu nedenle anne ve baba çocuğa yemeğini kendisi yemesi için teşvik etmelidir. Günde bir bardak süt içmeye devam etmelidir.

Anne Günlüğü