Biberonla Besleme Nasıl Olmalı, Ne Zaman Bırakılmalı?

Biberonla Besleme Nasıl Olmalı, Ne Zaman Bırakılmalı?

Annelerin bebekleri ile ilgili olarak en fazla zorluk çekebildiği konulardan biri de biberonla besleme konusudur. Özellikle yeni anne olan kadınların çokça güçlük çekebildiği bu konu hakkında detaylı olarak bilgiler sunmakta faydalar görmekteyiz. İlk olarak bebeklerde biberonla besleme bebeklerin yaş ve karakterist özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu bakımdan bazı bebekler biberonla kolay bir şekilde beslenebilirken bazı bebekler biberonla beslenmeye uzun süreli olarak cevap veremeyebilmektedir.

Bebeklerin Biberonla Beslenme Yaşı Kaçtır?

  • Bebeklerde biberonla beslenme yaşı genellikle 6 ila 9 ay arasında değişmektedir. Ancak nadiren de olsa bazı bebeklerde bu sure değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca nadiren de olsa bazı bebeklerde biberon ile beslenme alışkanlığı daha erken dönemli veya daha geç dönemli olabilmektedir.

Bebeklerin Biberon İle Beslenmeyi Bırakabilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerin 6 ila 9 aylık aralığından sonrasında biberon ile beslenme alışkanlığından kurtulabilmesi açısından annelere önemli görevler düşmektedir. Bu dönemlerden itibaren annelerin yapması gerekenler ise şunlardır;

6-9 Ay Arasında Bebeği, Bebek Bardağı İle Tanıştırmalı

  • Bebeğin 6 ila 9 aylık olmasından sonrasında ilk olarak bebek bardağı ile tanıştırılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bebek bardağının içerisinde meyve suyu tarzı içecekler yerine sütün tercih edilmesidir. Bu sayede bebeğin, biberon alışkanlığından daha kolay bir şekilde uzaklaşması söz konusu olmaktadır.

Bebek 12 Aylık Olduğunda

  • Bebek artık 12 aylık olduğunda, annelerin yapması gereken çocuğu karşısına alıp nazik bir dille ona biberon ile beslenme döneminin bittiğini, artık büyüdüğünü ve bu nedenle de biberon yerine bardak tercih etmesi gerektiğini anlatmalıdırlar. Bu sayede biberonla beslenen bebeğin, bu beslenme alışkanlığından daha kolay ve zorluk çekmeden kurtulması söz konusu olmaktadır.

Biberonla Beslenmeyi Bırakmadan Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Ayrıntılar Nelerdir?

Bebeğin 12 aylık olduktan sonrasında biberon ile beslenme alışkanlığından uzaklaşması için annelerin ayrıca dikkat etmesi gereken birçok detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar ise şunlardır;

Bebeklere Nazik Davranılmalı

  • Bebeklerin biberon ile beslenme alışkanlığının bilinenin aksine kolay bir durum olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Özellikle de bu hassas dönemde annelerin daha nazik bir şekilde bebeklere hitap etmesi, bebeklerin biberon ile beslenme alışkanlığından daha kolay bir biçimde kurtulmasında oldukça önemlidir. Bebeklerin biberon ile beslenme alışkanlığından uzaklaşması için annenin bebeğe bağırması veya farklı bir bıraktırma metodu uygulaması, bebeğin ayrıca genel sağlığı açısından da birçok risklere neden olabildiği unutulmalıdır.

Bebeklere Açıklayıcı Bir Üslup İle Anlatılmalı

  • Birçok anneler bebeğine biberon ile beslenme alışkanlığından kurtulabilmesi açısından genellikle aceleci veya panik yaparcasına bir üslup kullanmaktadırlar. Bu durumun bebeğin inat etmesinde rol alabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan annelerin bebeklerine biberon ile beslenme alışkanlığından kurtulmasında bebeğin anlayabileceği bir dil ile anlatmalı ve sakin bir anlatım tarzı tercih etmelidir.

Gerekirse Uzmandan Destek Alınmalı

  • Bazı bebeklerin biberon ile beslenme alışkanlığından uzaklaşmaya pek niyeti olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu gibi durumlarda annelerin yapması gereken, hemen ilgili uzmana başvurup bebeğinin biberon ile beslenme alışkanlığından kurtulabilmesini uzman desteği sayesinde sağlamaktır.

Bebeklerin Biberonla Beslenmeden Uzaklaşmamasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin biberon ile beslenmeden uzaklaşamamasının birçok nedenleri bulunmaktadır. Kimi bebekler biberonla beslenme tarzından anormal bir şekilde hoşlanması söz konusu olabilmektedir. Öyle ki, nadiren de olsa bu beslenme alışkanlığını 7-8 veya daha üzeri yaşa kadar devam ettirebilmektedirler. Bebeklerin biberonla beslenme alışkanlığından uzaklaşamamasının nedenlerinden biri de, annenin bebeğe yeteri düzeyde süt verememesi veya bebeğin memeden süt emmekten hoşlanmamasıdır. Bu durum sonucunda bebeğin biberon ile beslenmeyi uzun dönemli olarak bir alışkanlık haline getirebilmekte ve hatta biberon ile beslenmeyi günlük yaşantısının bir parçası haline dönüştürebilmektedir.

Bebeklerin Biberonla Beslenmesi Bırakılamamasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerin biberonla beslenme alışkanlığından kurtulmasında güçlük çekilmesi durumunda, yapılması gereken uzmandan destek hizmetleri alınmasıdır. Bebek sağlığı ve gelişimi uzmanlarından bu konuda destek hizmetleri alınması durumunda, biberon alışkanlığından kurtulmak istemeyen bebeğin, uzman tarafından uygulanacak olan yöntemler sayesinde bu beslenme alışkanlığından daha kısa sürede kurtulması söz konusu olabilmektedir. Özellikle de yeni anne adaylarının zorluk çekebildiği bu konuda bebek sağlığı ve gelişim uzmanından destekler almasında büyük faydalar bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi