Beta Hcg Nedir Nasıl Yapılır?

Beta Hcg Nedir Nasıl Yapılır?

Hamile olunup olunmadığını tespit etmek amacıyla yapılan test olan Beta HCG testi kan yolu ile yapılmaktadır. Gebe olmayan kadının Beta HCG değerleri 0 ile 10 mlU/ml değerleri arasında belirlenmiştir. Beta HCG değerinin 10’dan yüksek olması durumunda ise kadının gebe olduğunu anlamamız mümkün olmaktadır. 4 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı diyenler için 5 ile 425 arasında olması gerektiğini söylememiz mümkün olacaktır. Beta HCG testi gebeliğin başladığını göstermektedir. Kan bulgusu şeklinde test alınmaktadır. Kan testi ile tespit edilir. Bir kadında Beta HCG değerleri yükselmişse gebelik %100 oranında vardır anlamına gelmektedir. Beta HCG değeri kaç olmalı diyenler için 0 ile 10 arasında olmasının gebelik durumu olmadığının kesin delili olduğunu söylemeliyiz. Bebek varken salgılanan tek hormon olması durumun göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebek ile anne arasında kan alışverişi olduğu zaman salgılanan bir hormon olarak karşımıza çıkıyor.

 

Beta HCG Değerinin Yükselmesi Kesin Hamilelik Demek Midir?

 

Kan testleri sonucunda kadında Beta HCG hormonu yüksek olduğunda mutlaka o kişi hamiledir demek doğru değildir. Gebelik durumu dışında HCG hormonu yükselmesine neden olan sağlıksal sorunlar da mevcuttur. Mol hidatiform isminde kadın yumurtalıklarının geliştiği, hamilelik ile sonuçlanmayan bir hastalık durumu da mevcuttur. Bu durumda da Beta HCG değeri yükselmektedir. İkiz gebelikte beta hcg değerleri de değişiklik göstermektedir. Gebeliği kesin tespit etmek amacıyla Beta HCG testini 2-3 aralar ile tekrarlamak yeterli olacaktır. Test ile kesinleştikten sonra ultrason ile bebeğin varlığı gözlenebilir.

 

Beta HCG Değerleri Hamilelik Dışında Hangi Durumlarda Yükselir?

 

Hamileliğin belirlenmesi amacı ile kullanılan test bunun dışında pek çok rahatsızlığın belirlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır. 2 haftalık gebelikte beta hcg değeri daha da artmakta hafta hafta hızlı şekilde yükselmektedir. Kanser durumu da bunların başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra çoğul gebelik, dış gebelik, gastrik, pankreatik karsinom, boş gebelik, üzüm(mol) gebelik, düşük durumu, mol hidatiform hastalığı gibi hastalıklar da gözlenebilmektedir.

 

Beta HCG Testi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Anne adaylarının regl gecikmesinden ilk birkaç gün sonra Beta HCG testi yaptırması hamile olup olmadıklarını göstermektedir. Hastaneye gidip kan vermek sureti ile Beta HCG testi yapılabilir. Tok ya da aç karnına Beta HCG testi yaptırılabilir. Beta HCG değeri kaç olursa hamile olunur diyenler için her hafta git gide arttığını belirtmemiz gerekmektedir. Beta HCG değerleri doktor gözetiminde alınan kan testleri sonucunda izlenerek değerler kontrol edilmelidir. Hamilelik dönemi içinde kişinin on adet tarihi yani kısa adıyla SAT göz önüne alınarak hesaplanan, bu haftalara göre Beta HCG değerleri gebeliğin haftalarına göre değişiklik göstermekte ve sürekli artış göstermektedir. Değerlerin seviyesi de uzman hekimlerce sıkça izlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Düşürme Yöntemleri Ve Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. MERHABA HANGİ İLAÇLA DÜŞÜK YAPTINIZ