Beşinci Hafta Gebelik – Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Beşinci Hafta Gebelik – Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Hafta Hafta gebelik serüveninin 5. hafta sında salgılanılan hormonların etkisi ile erken gebelik belirtileri hissedilmeye başlar. Bu haftada en sık karşılaşılan sorunların başında, memelerde dolgunluk ve hassasiyettir. Çünkü süt bezleriniz uyarılmaya başlamıştır. Bununla beraber sürekli uyku hali ve halsizlik genelde görülen bulgulardır. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı da duyulur. Bunun nedeni uterusunuzda ki büyümedir. Meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve memede gerginlikler de yavaş yavaş başlar. Bulantı ve kusmalar görülebilir. Bu hafta içinde doktora giderek vajinal ultrasonografi çektirin. Eğer ultrasonda gebelik kesesi görülemez ise bu bir dış gebelik olabilir. Dış gebelik hayati tehlike yaratabilen ciddi bir durumdur, bu nedenle ilk kontrolünüzü geciktirmemeniz kendi menfaatiniz icabıdır.

Gebelik 5. Hafta

Döllenme den sonraki 16. günde gelişim iyice hızlanır. Döllenme den 17–19 gün sonra embryonik alan bir armuda benzer. Kafa kısmı kuyruk kısmına oranla daha geniştir. 5. haftanın sonlarına doğru bebeğin kan hücreleri oluşur ve epitel hücreler arasında kanallar oluşturulmaya başlanır. Endokardial hücreler ise erken embriyodaki ilkel kalp tüplerini meydana getirir. Aynı zamanda Ektoderm tabakası nöral plakayı oluşturmak üzere kalınlaşır. Bu plakanın kenarları kıvrılır ve nöral oluk adını alır. Bu embriyonun sinir sisteminin taslağıdır ve ilk gelişen organ sistemlerinden birisidir. Endoderm tabakasından akciğerleri çevreleyen zarlar, dil, bademcikler, ürethra, mesane ve sindirim sistemi gelişirken, mezodermden kaslar, kemikler, lenf sistemi, dalak, kan hücreleri, kalp, akciğerler ile üreme ve boşaltım sistemleri farklılaşır. Cilt, tırnaklar, saç, gözün lens tabakası, işitme sistemi, burun, sinüsler, ağız, anüs, diş mineleri, hipofiz bezi, meme dokusu ve sinir sitemi ise ektoderm tabakasından farklılaşır.

İlk trimestri döneminde vajinal kanama ya da lekelenme ile karşılaşıldığında mutlaka başvurulmalıdır. Bu kanama ciddi görülmese de düşük ve dış gebelik olasılıkları açısından mutlaka değerlendirilmeleri gereklidir. Aynı şekilde kanama yerine kramp veya karın ağrısından şikâyet ediliyorsa da mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Embriyo bu hafta içinde gelişimini daha çok hızlandırır. 5. hafta da 0,2 – 0,4 milimetre uzunluğunda oval bir disk şeklinde giren bebeğinizde organlar oluşmaya başlar. Bu haftanın sonuna doğru bebeğinizin boyu 1,5 – 2 milimetre olacaktır. Bebekte gelişmeye başlayan ilk organ kalptir. Bununla beraber kalp, beyin, omurilik, kaslar ve kemikler de gelişmeye başlamıştır. Bebek ile beraber onu besleyecek olan çocuk eşi yani plasentası ve bebeği güvenli bir ortamda koruyup, içinde hareket etmesini sağlayacak olan gebelik kesesi de gelişmeye devam etmektedir. İyi bir vaginal ültrasonografi ile gebelik kesesi görüntülenebilir. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için biraz daha beklemelisiniz. ( Bkz: Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? )

« GEBELİK 4. Hafta –  Hafta Hafta Gebelik –   GEBELİK 6. Hafta »

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü