Bebeklerle İletişim Nasıl Kurulur? Bebeklerle İletişim Kurma

Bebeklerle İletişim Nasıl Kurulur? Bebeklerle İletişim Kurma

Bir bebek, anne karnında, annesinin konuştuklarını; ve dinlediği müzikleri duymaktadır. Bu nedenle, anne adayı, bebeği ile, bebeği daha dünyaya gelmemiş olsa da iletişim kurabilmektedir. Bebeğinizle iletişim kurmak için, hiç bir zamanın erken olmadığını belirten uzmanlar, annenin bebek ile olan iletişiminin önemine dikkat çekiyorlar.
Bebekler, doğdukları andan itibaren, konuşamasalar da anneleri ile iletişim kurmaya çalışırlar. Bebeğiniz sizinle göz teması kurmaya çalışır, bakışlarınızı takip etmeye çalışır, anlamsız sesler çıkartmayı dener, size gülümser… Tüm bunlar, bir bebeğin, annesi ile kurduğu iletişime dair çabalardır. Bu nedenle, annenin de, bebeğinin iletişim çabasına karşılık vermesi gerekmektedir.

Bebeklerle İletişim Nasıl Kurulur?

Bebeğiniz ile iletişim kurmak için, onun karşısına geçip, 20 – 25 santim mesafeden, bebeğinizin gözlerinin içine bakın. Bebeğinizin en iyi odaklanabileceği mesafenin, 20 – 25 santim arasında değiştiğini unutmayın.

Bebeğiniz ile iletişim kurabilmek için, ona yumuşak şekilde dokunarak onu okşayın. Bebeğinize şarkı söyleyin; bebeğinizle sohbet edin. Bu davranışlarınız, bebeğiniz ile iletişim kurmanızı sağlarken, ona da, kendisini güvende hissettirecektir.

Bebeğiniz ile iletişim kurarken, konuşmayı seçtiğiniz zamanlarda, onun tepkisini bekleyin. Size, ya değişik sesler ç.ıkartarak, ya el kol hareketleri yaparak; ya da bakışlarıyla farklı tepkiler verecektir. Siz bu tepkiler sayesinde, bebeğinizin vücut dilini öğreneceksiniz; ilerde bir gün, gerekli olduğunda; ve siz bebeğinizden bir şey öğrenmeye çalıştığınızda, onun bildiğiniz vücut dili size pek çok şey anlatacaktır. Unutmayın ki, bebeğiniz, elini kolunu her salladığında, size bir şeyler anlatmak isteyebilir.

Bebeğinizle iletişim kurmaya çalışırken, sohbetiniz sırasında onun tepkilerini beklerseniz, o da, sizinle iletişim kurmayı öğenecektir. Siz onun çıkarttığı en alçak sesi bile duymaya çalıştığınızda, o da aynı şeyi yapması gerektiğini bilecektir.

Bebeğiniz ile iletişim kurabileceğiniz en uygun an, bebeğinizin beslenme aktivitesini tamamladıktan sonraki anıdır. Bebeğiniz kendini en çok, beslendikten sonra rahat ve hazır hissedecektir. Ama, bebeğiniz ile iletişim kurabileceğiniz zamanları, siz kendi içgüdüleriniz ile de bulabilirsiniz.

Bebeğiniz ile iletişim kurmak için, onun ağlama zamanlarında, ona, en kısa zamanda cevap vermeniz gerektiğini de unutmayın. Bebeğiniz size bu sayede güvenebilip bağlanacaktır. Çünkü bir bebek, konuşmaya başlamadan önce, tepkilerini ağlayarak belirtebilir. İsteklerini size sadece ağlayarak belirtebilir. Siz de ona en kısa zamanda cevap vermelisiniz.

Bundan bir kaç sene öncesine kadar insanlar, bebeklerin iyi göremediklerini; ve iyi duyamadıklarını düşünürlerdi. Oysa günümüzde, artık, bebeklerin duyabildikleri, görebildikleri; ve iletişim kurabildikleri, hepimiz tarafından çok iyi biliniyor. Onun için de bebeğinizi anlamaya çalışın; çünkü o sizden aldığı her tepkiyi anlayacaktır. Doğduğu ilk günlerde bebeğinizin ağladığını, sadece bir ağlama olarak yorumlarken; daha sonraki günlerde, bebeğinizin, acıktığı için ağladığını; ya da sizi özlediği için ağladığını anlayabilecek kıvama gelecek; yani bebeğiniz ile iletişimin ilk adımlarını atmaya başlayacaksınız.

Bebeğiniz ile siz konuşurken, çevrenizde, bebeğinizin ilgisini sizden uzaklaştıracak herhangi bir şeyin olmamasına dikkat edin. Bebeğinizle konuşurken, yumuşak bir ses tonu kullanın. Bebeğinize sevgi dolu sözcükler sarf edin. Bebeğinizle konuşurken, mutlaka onun yüzüne bakın.

Bebekle konuşurken, onun ilgisini daha kolay üzerinize çekmek istiyorsanız, aralıklı olarak ses tonunuzu alçaltıp yükseltmeye çalışın. Bu, bebeğin ilgisini daha çok çekecektir.
Bebekle konuşurken, ona, neler yaptığınızı anlatın. Akşam yemeğinizi hazırlıyorsanız, bunu bebeğinize: ”şu anda akşam yemeğimizi hazırlıyorum” şeklinde ifade edin. Bebeğinizin altını temizliyorsanız: ”şimdi senin altını temizliyorum” diyin. Bununla birlikte, onun yaptıklarını da anlatın. Mesela, siz bebeğinizle konuşurken, bebeğiniz ellerini kollarını sallıyorsa: ”şu anda elini kolunu sallayarak bana bir şeyler anlatmak istediğini biliyorum.” diyin. Değişik sesler çıkartıyorsa, ”şu anda bana bir şeyler söylemek istediğinin farkındayım.” diyin. Bu durum, bebeğinizin, sizi ve olayları daha iyi anlamasına olanak sağlayacaktır.

Bebeğinizin büyümeye başlaması ile birlikte, onunla konuşurken, havanın çok güzel olduğunu; ve o gün güneşin çok ısıttığını söyleyebilirsiniz. Onun yemek yediğini; ve yemek yeme sırasının sizde olduğunu da bebeğinize anlatabilirsiniz.

Bebeğiniz size, bir şeyleri işaret etmek istediğinde, bunu ona söyleyin. Örneğin, bebeğiniz sizden oyuncak ayısını istiyorsa: ”şimdi benden oyuncak ayını istiyorsun” diyin; ve bebeğinize oyuncak ayısını verin. Bebeğiniz ilk yılını doldurduğunda, sizin, yapmasını istediğiniz bazı şeyleri de yapmaya başlayacağını göreceksiniz. Mesela, bebeğinize el sallamasını söylediğinizde el sallayabilecek; ve sizin ondan ne istediğinizi anlayıp, ne yapması gerektiğini bilecektir.

Bebeğiniz konuşmaya çalışırken komik şeyler söyleyebilir; komik sesler çıkartabilir… Ona gülmeyin; onunla alay etmeyin. Bunun tam tersini yapın; ve bebeğinizi siz konuşması için cesaretlendirin.

Resimli kitaplara bebeğiniz ile birlikte bakın. Resimlerin neler olduğunu bebeğinize söyleyin. Siz bebeğinize kitap okurken, bebeğiniz hem dil yeteneğini; hem de dinleme yeteneğini kazanmaya elverişli hale gelecektir.

Bebeğiniz, 8 ile 12. aylar arasında, sık sık farklı kelimeler kullanmaya başlayacaktır. Bu sırada siz de bebeğinizle birlikte zaman geçirin. Mesela, bebeğiniz: ”baba”, ”mama” gibi kelimeler kullandığında, onunla keyifli zamanlar geçirmeye özen gösterin. Ve bebeğiniz doğru bir kelime söylediğinde, onu ödüllendirin, çevrenizdekilere övün. Onun sizi anlaması ya da anlamaması önemli değil; siz bunu yapın.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü