Bebeklerin Kusma Nedenleri: Bebekler Neden Kusar?

Bebeklerin Kusma Nedenleri: Bebekler Neden Kusar?

Kusma, bulantı herhangi bir hastalık değildir. Bu birçok hastalıkta ortak olan bir bulgudur. Birçok nedenden kaynaklanan bir durumdur. Sizlere bebeklerde kusmanın sebeplerinden bahsetmeye çalışacağız.

Bebeklerin Kusma Nedenleri: Bebekler Neden Kusar?

Kusma tek başına bebekte konforu bozar, sıvı kaybına neden olabilmektedir. Birçok ilacın yan etkisi olarak kusma ile karşılaşılabilinir. Zehirlenmeden dolayı, ortamdaki kirli havadan dolayı kusma olabilmektedir. Kusma kendi başına bir hastalık değildir. Doktorlar için kusma bir semptomdur.

Kusma birçok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bir yaşına kadar olan bebeklerde kusmanın nedeni olarak karşılaşılan şey enfeksiyonlardır. Bağırsak enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, üst solunum enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları kusmanın en sık nedenleridir.

Bebeklerde kusma sebeplerinin ikincisi, bağırsaklarda tıkanıklık, apandisit, bağırsak düğümlenmesi kusma nedeni olabilmektedir. Menenjit, beyin kanaması kusmaya neden olur. Metabolik hastalıklar, şeker hastalığı gibi bazı doğumsal metabolik hastalıklar kusmaya neden olabilir.

Yeni doğan bir bebekte en sık görülen kusma nedeni fizyolojik kusmadır. Yeni doğan bebekler dört beş aya kadar kusabilmektedirler. İkinci en önemli neden ise bağırsak enfeksiyonudur. Eğer bebek fışkırarak kusuyorsa, bebek genelde iki üç ay civarında ise bebeğin mide çıkışında bir darlık olabilmektedir. Bebeğin kusmuğu safralı ve yeşil bir kusmuğu varsa ince ya da kalın bağırsak düzeyinde tıkanıklık ya da tıkanıklığa yakın bir durum söz konusudur. Bebeğin kusmuğu kanlı ya da kahverengi ise midede bir kanama olabilmektedir.

Bazı üst solunum yolları enfeksiyonları sırasında, zatürre, bronşit sırasında mide de besinlerin emilimi geç gerçekleşmektedir. Beklemiş sıvı durduğu zaman bebek bunu balgamlı olarak kusmaktadır.

Kusmanın saati de önemlidir. Bebek beslendikten sonra bir kez kusuyor ise daha sonra kusmuyor ise bu fizyolojik bir kusma olarak da nitelendirilebilir.

Yazının devamı için bakınız:  Bebeklerde Kusma Sebepleri ve Tedavisi

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Bebek 7 aylık kusuyor her