Bebekleri ne zamana kadar emzirmeliyiz?

Bebekleri ne zamana kadar emzirmeliyiz?

Bebekleri ne zamana kadar emzirmeliyiz?

Bebeklerin beslenmesinde anne sütünün önemi herkes tarafından bilinir. Peki anne sütünün ne zaman kesilmesi gerekir? Bebeklerin mutlaka 6 ayına kadar emzirilmesi gerekmektedir.

6 Ay Anne Sütü Verilmelidir

Ne olursa olsun anne bütün şartlarını zorlayarak bebeğini 6 ayına kadar emzirmeye özen göstermelidir. Önerilen süre bu olmakla birlikte tabiî ki kimi anneler bebeği 1-1,5 yaşına kadar emzirmektedir. Ama mutlaka emzirilmesi gereken dönem ilk altı aydır. Sıkılıkla 9-10 aya kadar anne sütü iyidir. Bazı durumlarda bu 2 yaşına kadar sürmektedir. Annenin eğer çocuk iki yaşına gelmesine rağmen hala sütü geliyorsa mutlaka bir kadın doğumcuya bu durumu bildirmesi gerekir. Bebeklerde birtakım hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Anne ile ilişkili birtakım hastalıklar olabiliyor. Bu dönemde emzirme sürecini anneye ve bebeğe göre değerlendirmek gerekir.

İlgili Konular:

Bebeğin Sütten Kesilmesi Nasıl Olur?

0-1 Yaş Arası Bebek Beslenmesi

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü