Bebeklere verilmesi zararlı olabilecek besinler

Bebeklere verilmesi zararlı olabilecek besinler

Bebekler 6-7 aydan itibaren ek gıdalara başladıktan sonra bazı gıdalar alerjiye denen olabilmektedir. Şimdi isterseniz bebeğe zararlı olabilecek besinlere bir göz atalım.

Bebeklere verilmesi zararlı olabilecek besinler

Pirinç unu, yumurta beyazı gibi sıvı gıdalardan ıhlamur gibi balık gibi yiyecek ve içecekler bebeklerde alerjiye neden olabilmektedir. Bu besinlerin kesinlikle bir yaşına kadar verilmemesine özen gösterilmelidir. Bazen balda alerjiye neden olabilmektedir. Bundan dolayı balın da verilememesi gerekmektedir. Bazen muzda bu tip reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Ek gıdalar açısından ve sindirim sistemi açısından sorun yaşanmaması adına evde hazırlanan doğal temiz gıdaların verilmesi çok daha faydalıdır. Beslenmesin de sorun yaşanılan bebekler de ise kilo alınamaması gibi besini yemeyi reddetmesi gibi durumlarda mevcut piyasada olan kaşık mamaları kavanoz mamaları da ekstra olarak bebeğe sunulabilir. Bebek bunları seviyorsa ve istiyorsa bir dönem bunlarla devam edilebilir. Ancak evde yapılan mamalar daha çok tercih edilmelidir. Hem doğallığı hem güvenirliği açısından. Bir yaşından itibaren kepekli veya normal ekmekleri bebek çok rahat bir şekilde tüketebilir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Süresinde Kola İçmek Şeker Hastalığı Riskini Arttırıyor başlıklı makalemizde gebelik sorunları, gebelikte cola ve GEBELİKTE KOLA İÇMEK hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

4 YORUM

  1. BEN OGLUM 9AYLIK BEN CORBALARA WKMEKTE KATIYORUM VE ARADA PIRIMC UMUDA VEROYORUM AYRICA GELISIMI BIRAZ ZAYIF NEYAPABILORIM

  2. Ben 4 aylık 10 günlük hamileyim bebeğimin erkek olduğunu öğrendim ama hala hareketlenme yok. Hareketlerini kaç ayda yada haftada hissederim cevap verirseniz sevinirim şimdididen teşekkürler. 🙂 iyi günler 🙂

  3. Canim menimde oglum 3ayi oldu hamileyken 5 ayinda tekmesini his etdim bekle biraz

  4. Tunar oglumun ismi simdi 3ayi oldu bugun. Azeriyim ben tesekurler