Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

 Uyku eğitimi nedir?

Uyku eğitimi, bir bebeğin uykuya dalmayı öğrenmesi ve geceleyin uykuda kalmasına yardım etme sürecidir.

Öyle görünüyor ki bebekler uyku ile savaşıyorlar, aslında başka sorunlar oluyor. Genellikle uyku ile mücadele, uyku halindeyken zorluk çeken bebeklere ve çocuklara verilen bir etikettir. Bu sorunun birçok nedeni var. En yaygın olanı, anne ile babanın çocuğu yere düşürdüğü zamana kadar çocuğun veya bebenin aşırı derecede aşınmasıdır. Bir bebek çok huysuz veya çok hiperaktif ise bunlar yaygın aşın derecede belirtilerdir. Bebeğinizin kendisini uyutması için eğitmeye çalışıyorsanız, bu duruma gelmeden önce bebeğini yatağında yatırdığınızdan emin olun.

Bebeğinizin niçin uyuyamayacağının bir başka olasılığı uyku düzeninde tanımlanmaktadır. Uykuya dalmış olan bebekler, yataklarına koyulduklarında uyanıklar gerçekten uykuyla savaşmıyorlar. Bebekler en azından uykuda oldukları ilk 10 dakika boyunca hafif bir uykuda kalır ve sonra daha derin bir uykuya dalarlar. Eğer bebek daha derin uykusuna düşmeden önce yatağına yerleştirilirse, ağlayarak uyandıracaktır. Bu, ebeveynleri tarafından uyku ile savaşmak olarak yorumlanabilir. Bir bebek beşiği uykusuzca yerleştirilirse ancak uyku halindeyken kendisi uykuya dalmayı öğrenecektir. Bu öğrenilen özellik de gece boyunca uyandığında kendisini uyku moduna geçirmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğin uyku çekmesinin üçüncü sebebi ayrılma endişesidir. Bu fenomen yaklaşık sekiz ayda ortaya çıkıyor. Eğer çocuk gerçekten yorgun olana kadar yatmazsa ve ayrılmadığınızı sürekli olarak anımsatırsa, sonunda bu kaygıyı atlatacak ve kendini uyku moduna alabilecektir.

Uyku İle Savaşmak İçin Çözümler

Bebeğinizin neden uykuyla savaştığını anladıktan sonra, bu durumlarla ilgilenmek ve uykuyu hep birlikte durdurmak mümkündür. Ayırma kaygısı, yatmadan önce aşamalı bir ayırma tekniğini kullanarak ortadan kaldırılabilir. Bebeği yatağına yerleştirin ve odadan çıkın. Birkaç dakika ağladıktan sonra odasına dönün ve hâlâ orada olduğunuzu gösterin. Bunu yatağından almadan birkaç kez daha yapın. Sonunda ayrılmadığınızı, ancak başka bir odada olduğunuzu anlayacaktır.

Bu teknik birkaç deneme alır, ancak genellikle başarılıdır. Çocuğunuzun yatmadan önce gerçekten uykulu olduğundan emin olunması, onun daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Uyumlu bir yatmadan önce rutini geliştirirseniz, çocuğunuz yatma zamanının yakınında olduğunu fark edecek ve uykuya dalmaya hazırlanmaya başlayacaktır. Rutin rahatlatıcı olduğundan emin olun, örneğin sıcak bir banyo, diş fırçalama, kitap okuma ve daha sonra dualar okunmalıdır. Bu, çocukların yatma zamanının kaçınılmaz olduğunu görmelerine yardımcı olur ve uykuya dalmak için kendilerini rahatlatmaya başlarlar. Bir bebeğin uykusuzlukla savaşmasını durdurmak için, bebeğin uyku haline getirilmesi için doğru şekilde eğitilmeleri gerekir.

Bebeğinize Uyku Eğitimine Başlama Zamanı

Çoğu uzman, bebeğiniz 4-6 aylıkken başlamayı önerir. Yaklaşık 4 ayda, bebekler normalde düzenli bir uyku, uyanma döngüsü geliştirmeye başlamış ve gece beslemelerinin çoğunu düşürmüştür. Bunlar, uyku eğitimine başlamaya hazır olabilecekleri işaretleridir. Bu yaştaki birçok bebeğin gelişimsel olarak geceleri uzun süre uyku kabiliyeti vardır.

Elbette ki her bebek farklıdır. Bazıları biraz daha yaşlı oluncaya kadar uyku eğitimine hazır olmayabilir. Bazı bebekler, erken yaşta yedi saat veya daha fazla uyurken diğerleri daha sonra olmazlar. Bebeğinizin uyku eğitimine hazır olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuza başvurun.

 Tutarlı bir yatma zamanı seçin :

Uzmanlar, 7 ile 8 arasında bir yatma zamanı önerirler, bu nedenle bebeğiniz aşırıya kaçmaz ve uyku ile savaşmaz.

Tahmini gündüz zaman çizelgesini izleyin :

Bebeğinizi her sabah aynı saat civarında almaya çalışın ve onu besleyin ve gün boyunca yaklaşık aynı saatlerde uyuklamak için aşağı indirin. Bu öngörülebilirlik rahatlamasına ve kendisini rahat hissetmesine yardımcı olur ve rahat bir bebek daha kolay uyumaya yerleşir.

Bebeğinizin uykusunu etkileyebilecek bir sağlık durumunun bulunmadığından emin olun :

Uyku apnesi gibi temel bir durumun, bir uyku eğitimi programı almadan önce bebeğinizin doktoru tarafından ele alınması gerekir.

Bir Ritim Geliştirme

Yeni doğanlar günde 16 saat veya daha fazla uyurlar, ancak sıklıkla bir seferde birkaç saatlik mesafelerde bulunurlar. İlk önce desen düzensiz olabilse de, bebeğiniz olgunlaştıkça ve besleme arasında daha uzun sürebilirken daha tutarlı bir uyku programı ortaya çıkacaktır.

Bebeğinizi Odanızda Uyutun

İdeal olarak, bebeğiniz odanızda yatmalısınız; bebeklerin bebekleri için tasarlanmış beşik veya diğer yapıda, en az altı ay boyunca ve mümkünse bir yıla kadar yalnız kalmalıdır.

Yetişkin yatakları bebekler için güvenli değildir. Bir bebek başlık tahtaları, yatak ve yatak çerçevesi arasındaki boşluk ya da yatak ve duvar arasındaki boşluk ve sıkışabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi