Bebeklere Televizyon İzletmek Doğru Mu?

Bebeklere Televizyon İzletmek Doğru Mu?Bu çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bebekler nesnelere dokunarak ve bir şeyler yaparak öğrenirler. Bu bebeklerin 0-2 yaş döneminde yaşanan sensorimotor dokunsal ve algısal bir aşamadır. Bu dönemde bebeği gösterdiği hareket oldukça önemlidir. Televizyon pasif öğrenilen bir eylem olduğundan ötürü bebeğin gelişiminden birçok şeyi çalar.

Bebeği sabit bir şekilde sabit görsel şeyler öğrenmeye sürükler. Bu nedenle de televizyon 0-2 yaş arasında kesinlikle bebeğin yaşamında yer almamalıdır. Bebeğin televizyonun sadece sesini duymasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat elektromanyetik alanların etkilerinden dolayı zararından bahsedilmektedir. Bebeğin bu dönemde hem beyinsel hem de genel gelişimi hızlıca olduğu için elektromanyetiğin de bu durumu olumsuz etkilediği gerçeği gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu sebepten dolayı da bebeğin olduğu ortamda mümkünse hiç televizyon olmamasında fayda vardır. Bunun yerine bol bol müzik dinletilebilir.

Sponsorlu BağlantılarAncak 2 yaşından sonra bebeğin hayatına televizyon girebilir. O da gayet kontrollü ve 1 saati geçmemek şartıyla izletilebilir. Televizyonla geçirmek yerine interaktivasyonla geçirmek daha olumludur. Yani anne ve babalar bebek televizyon seyrederken onunla konuşup tartışmalı ki televizyon bebek için bakıcı durumunda olsun.

Bebekler için en ideal aktivite onlara kitap okunup, müzik dinletilip, gelişimine göre oyunlar bularak kaliteli zaman geçirmektir.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Güneş reklamlari cox sevir birde multikler baxir ne edrecede dogrudur bilmirem ama sakit oldugu üçün qoyuram yanlişmi edirem

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM