Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Bebek katı besin almaya başladığında ek su da verilir. 4-6 ay sonrasında bebeklere aldıkları besinlerle birlikte günde 4 ya da 6 kez su verilmelidir. Eğer su öğün içinde verilmezse, çocuk sıvı gereksinimini karşılamak için gereksiz yere fazla yer ve bu nedenle de fazla kilo alır.

Her besinde mutlaka bir miktar su vardır. Meyve ve sebzelerin %80-95’i sudur. Fakat yüksek proteinli besinler verilirse ( et, yumurta sarısı vb. ) su verilmelidir. Çünkü bunların böbrekten atılımı zordur. Meyve suları, sebze, puding ve muhallebi gibi yiyeceklerde verilmemelidir. Çünkü bunların atılımı fazla su gerektirmez.

Birçok anne çocuğu fazla su içiyor diye kaygılanır. Oysa gereksiz kaygılardır çünkü çocuklar yetişkinlere göre daha çok sıvı tüketmelidir. Ve çocukların vücudu %50-75 su içerir. Diğer taraftan çocuk az yerse, fazla hareketliyse, ishalse, nezleyse vs. yani üst solunum yolu rahatsızlığı geçiriyorsa su gereksinimi de artar.

Çocukların su ihtiyacı temiz içme suyu, meyve sebze suyu, soda, çorba bitki çaylarıyla karşılanabilir. İlk 6 ay beş dakika kaynatılan su sonrasında ise ağzı kapalı satılan sular verilmelidir.

1 yaşın üzerindeki bebeklere aşırı süt ve meyve suyu verilmemeli, 2 su bardağını aşmamalıdır. Çünkü besinsel değeri yüksek katı besinlerin alımını azaltabilir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri başlıklı makalemizde anne sütü sarılığı kaç gün sürer, anne sütü sarılığı nasıl geçer ve bebeğin sarılığının geçtiği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü