Bebeklere Müzik Dinletmek: Bebek ve Müzik

Bebeklere Müzik Dinletmek: Bebek ve MüzikAyrıca bebeğe müzik dinletmek onun beyninde yeni yolların ve bağlantıların oluşmasını sağlamada yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda anne karnında müzik dinletilerek gelişen ve doğan sonrasında da dinletilmeye devam edilen çocukların; sosyallik, yaratıcılık, hafıza, matematik, dil ve duygusal zeka gibi alanlarda başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Müzik dinleyen bebekler, müziğin ritmine göre hareketlenirler. Bir zaman sonra gelişimini tamamlamasıyla birlikteyse hareketlenmeler yerini el çırpma ve dans etmeye bırakır. Bu hareketler de çocuğun kas ve kaba motor becerilerini geliştirir.

Evrensel olan dil farklı dil ve kültürleri kaynaştırdığından çocuğun da ileride sosyal iletişiminim güçlü olmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu BağlantılarÖzellikle ilk aylarda bebeğe dinletilen müzik çocuğun zihinsel gelişimine etkiler ve matematik zekasını geliştirir.

Anne karnından itibaren müzik dinletilen bebeklerde de diğerlerine oranla sakin ve uyumlu hareketler izlenmiştir. Özellikle anneleri melodili şarkı söyleyen bebeklerin hem dil hem de kulağı daha hızlı gelişir.

Bebeğe dinletilecek müzik seçilirken; müziğin sakin ritimler içermesine ve hafif ya da klasik olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bir bebeğin anne karnındayken duyabildiği ses dakikada 70-100 kere atan kalbin ateş sesidir. Bu ritimlerin uyumlu olduğu tür de genelde klasik müziktedir. Özellikle Mozart’ın bebekler üzerinde daha etkili olduğu bilinir.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM