Bebeklere Kitap Okunmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklere Kitap Okunmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeğinize günün belli saatlerinde örneğin sabahları uyandığında veya geceleri uyumadan önce kitap okunması tavsiye edilir. Dışarıda satılan masal cd ve kayıtları 2 yaş sonrası için bile uygun değildir. Ayrıca sizin bebeğinize okuduğunuz kitabın yerini tutamaz.

Küçük bebeklere neyin okunduğunun çokta önemi yoktur asıl olan okuma eyleminin gerçekleşmesidir. Ve çocuklar ister kitap okuyun ister gazete sizin sesinizden müzikal kıvamda anlamlandırır ve dinlemeyi sever. Bu nedenle de rutine bağlı tekerlemeleri coşkuyla dinler ‘fış fış kayıkçı’ gibi melodisel tekerlemelere bedensel olarak eşlik etmeye çalışırlar.

18 aydan küçük bebekler karmaşık desenleri sevmezler onlara tek sayfada figür resimleri idealdir.

Yürüme çağındaki çocuklara ise bir masalı anlayabilmeleri için defalarca okumalıyız ve hikaye kitabını değiştirmeden aynı kitabı defalarca okumalıyız.

Masal okurken çocuğunuzu dahil edin ve masal seçimini ona bırakın. Karakterlere göre ses tonunuzu değiştirin ve ifadelerinize jest ve mimik katın.

Kitap okurken aynı zamanda çocuğunuza kelime ya da işaret öğretmeye çalışmayınız. Çünkü bu durum çocuğunuzun hikayeden aldığı zevki azaltır. Çocuk zamanla zaten hikaye ve resimler arasında bağlantı kurmaya başlar.

Anne babaların yaptığı hatalardan biri de çocuk okuma yazma öğrendikten sonra kitap okumayı kesmeleridir. Yani çocukla iletişimi azaltmışlardır. Tek başlarına anlayamayacakları konuları size sorarak daha kolay kavrarlar.

Bir önceki yazımız olan Bebeğin Ölçüleri: Bebekte Normal Kafa-Göğüs Çevresi ve Süt Dişleri başlıklı makalemizde Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi, bebeklerde fontanel ölçümü nasıl yapılır ve bebeklerde gogus cevresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü