Bebeklere Kitap Okunmaya Ne Zaman Başlanır?

 

İlk doğduklarında bebeklerin algıları her şeyi tam olarak kavrayamaz, beyin kokuyu, sesi ve gönderilen mesajları tam anlamıyla kavrayamaz. Fakat bebeklerin algıları yaş ilerledikçe yetişkin bir insan kapasitesine kadar gelir. Çocuğa hamilelik döneminde klasik müzik dinletmenin faydalı olduğu gibi bir iddia yıllar boyunca ortada dolaştı. Ancak bilimsel olarak bunun imkânsız olduğu kanıtlanmıştı, zira tam olarak çocukların algıları açılmamıştı. Ancak bebek doğumdan sonra altıncı aydan itibaren fazlasıyla gelişmiştir ve müzik ile kitap artık onun için fazla zevklidir.

Bebeklere bu belirttiklerimizden sonra ne zaman bebeklere kitap okunur sorusuna da yanıt vermiş olduk. Bebeğinize altıncı aydan itibaren kitap okumaya ve masal anlatmaya başlayabilirsiniz. Altıncı aydan itibaren çocuklara kitap okumanız sizle arasında olan ilişkinin güçlenmesini sağlarken diğer yandan da çocuğun rahatlamasını sağlayacaktır. Uyumakta zorluk yaşayan çocuklar annelerinin sesleri ile rahatlamaktadır ve masal okumaya sürekli olarak devam ederseniz bir anlık kendilerini uyku içerisinde bulabilirler. Ayrıca daha erken bir şekilde masal dinleyen çocuğun konuşmaya başladığını da verdiğimiz bilgiler arasına ilave edelim.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü