Bebeklere Aşı Zararlı Mı?

Bebeklere Aşı Zararlı Mı?

Çocuğunuzun aşılarıyla ilgili sorularınız olması doğaldır. Aşı güvenliği, önerilen program, aşıların çocuğunuzu iki yaşına kadar 14 hastalığa karşı korumak ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için sık sorulan soruların yanıtlarını okuyun.

Aşılar Güvenli midir?

Evet. Aşılar çok güvenlidir. Birleşik Devletlerin uzun süredir devam eden aşı güvenlik sistemi aşıların mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlar. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en güvenli aşı kaynağına sahiptir. Milyonlarca çocuk aşıları her yıl güvenle alınıyor. En sık yan etkiler tipik olarak çok hafiftir, örneğin enjeksiyon bölgesinde ağrı veya şişme gibi elirtilerin olması gayet normal karşılanması gereken durumlardır.

Aşıların Yan Etkileri Neler Olmaktadır?

Aşılar, herhangi bir ilaç gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin çoğu, atışın verildiği ağrı, telaşlı olma veya düşük dereceli bir ateş gibi çok azdır. Bu yan etkiler genellikle sadece birkaç gün sürer ve tedavi edilebilir. Örneğin, rahatsızlığı hafifletmek için boğaz ağzında serin, ıslak bir bez uygulayabilirsiniz. Ciddi reaksiyonlar çok nadirdir. Bununla birlikte, çocuğunuz sizi ilgilendiren herhangi bir reaksiyon yaşarsa, doktorun ofisini aramakta fayda vardır.

Aşıların Yararları ve Risk Durumları Nelerdir?

Aşılar, bir zamanlar birçok bebeği, çocukları ve yetişkinleri öldüren veya bunlara zarar veren bulaşıcı hastalıkları önleyebilir. Aşı olmazsa, çocuğunuz ağır şekilde hastalanma, acı çekme, sakatlık ve hatta kızamık ve boğmaca gibi hastalıklardan ölüm riski altındadır. Aşılar ile ilgili başlıca riskler neredeyse her zaman hafif olan enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve şişme yan etkilerdir ve birkaç gün içinde ortadan kalkar. Aşırı alerjik reaksiyon gibi aşılamadan sonra ciddi yan etkiler çok seyrektir; doktorlar ve klinik personeli onlarla başa çıkmak için eğitilir. Aşı alma hastalık önleme yararı, neredeyse tüm çocuklar için muhtemel yan etkilerden daha fazladır.

Aşı Çocuklara Aşırı Derecede Yükleme Yapar Mı?

Aşılar bağışıklık sistemini aşırı yüklemiyor. Her gün, sağlıklı bir bebeğin bağışıklık sistemi binlerce mikrop öldürür. Antijenler, vücudun bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşan antikorlar üretmek için çalışmasına neden olan mikropların bir parçasıdır.

Aşılardaki antijenler mikroplardan gelmektedir ancak mikroplar zayıflar veya öldürülürler, böylece ciddi hastalıklara neden olamazlar. Bebekler bir günde birkaç kez aşı olsa bile aşılar, çevrelerinde her gün karşılaştıkları antijenlerin yalnızca küçük bir bölümünü içerir. Aşılar çocuğunuza, aşı önleyici ciddi hastalıklarla mücadele etmek için ihtiyaç duydukları antikorları verir.

Bir Aşı İçin Dozlar Fazla Değil Mi?

Her aşı için önerilen her dozun alınması, çocuğunuza mümkün olan en iyi korunmayı sağlar. Aşıya bağlı olarak, çocuğunuzun hastalığı önlemek için ya da zamanla yok olan bağışıklığı artırmak için yeterince yüksek bağışıklık oluşturmak için birden fazla doza ihtiyacı olacaktır. Çocuğunuz ilk bir dozdan bağışıklık kazanmadığı takdirde korunmuş olduğundan emin olmak için veya bunları zamanla değişen, grip gibi mikroplardan korumak için birden fazla doz alabilir. Her doz önemlidir; çünkü her biri, bebekler ve çok küçük çocuklar için özellikle ciddi olabilecek enfeksiyon hastalıklara karşı korur.

   Aşıların Erken Başlaması

Tavsiye edilen takvim, hayatı tehdit eden hastalıklarla temasa geçmeden önce bebekleri ve çocukları hayatın erken dönemlerinde bağışıklık sağlayarak korur. Çocuklar genç yaşta hastalıklara duyarlı oldukları için erken bağışıklama alırlar. Bu hastalıkların sonuçları, bebekler ve küçük çocuklar için çok ciddi hatta hayati tehlike oluşturabilir.

 Aşıların Ertelenme Durumları

Çocuklara aşıları geciktiren programlardan bilinen herhangi bir yarar bulamıyoruz. Aşılanma programlarını takip eden veya çekimleri bırakan çocukları ve küçük çocukları, çekimlerini ertelediğiniz süre boyunca hastalıklar geliştirme riski altındadır. Bazı aşıyla önlenebilir hastalıklar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak görülmektedir ve çocuklar aşılar tarafından korunmadıkları süre boyunca hastalığa maruz kalabilirler, bu da hastalığın hastaneye kaldırılmasına veya ölümüne neden olabilecek ciddi vakalar için risk altındadırlar.

Bebeklerin Kendiliğinden Doğal Olarak Dokunulmazlıkları Var Mı?

Bebekler gebeliğin son birkaç haftasında anneye bazı geçici bağışıklık getirebilirler, ancak bu sadece annenin bağışıklık kazandırdığı hastalıklar için geçerlidir. Anne sütü, bebeğinizi geçici olarak soğuk algınlığı gibi küçük enfeksiyonlardan koruyabilir. Bu antikorlar, bebeğinizi hastalığa karşı savunmasız bırakarak uzun sürmez.

Doğal bağışıklık çocuğunuz bir hastalığa maruz kaldığında oluşur. Doğal bağışıklığın genellikle aşıdan daha iyi bağışıklık sağladığı doğrudur, ancak riskler çok daha fazladır.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı? başlıklı makalemizde ağrı kesici hamilelikte zararlı mı, gebelikte ağrı kesici kullanılır mı ve gebelikte hangi ilaçlar kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi