Bebeklerde Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde zeka testinin amacı, zihinsel yeteneği ölçmektir. Bebeğinizin kavrama, akıl yürütme, yargılama , görsel hafıza, çabuk öğrenme gibi özellikleri zeka testi ile ortaya çıkartılır.

Zeka Testlerinin Önemi

Zeka testleri ile bir bebeğin zihinsel gelişim geriliğini (zeka geriliği) veya üstün zihin gücünü (üstün zeka) ortaya çıkarmak mümkündür. Ayrıca bebeğin hangi alanlara ilgili veya ilgisiz olduğu bu testlerde anlaşılabilir. Ayrıca küçük yaşta yapılan bu zeka testleri ile nörolojik, görme veya işitme sorunları erkenden saptanabilmektedir.

Zeka Testleri Nerelerde Yapılır?

Zeka testleri içinbazı özel kliniklerde,  Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, bazı hastanelerin psikiyatri veya psikoloji departmanlarında, konusunda uzmanlaşmış pedagog, psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından bu testler uygulanmaktadır.

Bebeğin İlk Zeka Testi: Apgar Testi

Bebeklerde zeka testlerinden birisi Apgar Testidir. Apgar testi ile İsviçre’de 877 bin bebeğin zekası ölçülmüştür, yani çok kullanılmış bir yöntemdir. Apgar testi için bebek doğduktan hemen sonra 1 – 5 dakika arasından bir test yapılır. Testte 1-10 arası puanlar verilmektedir. Teste incelenen veriler kısaca şunlar: bebeğin kalp atışları, nefes alış verişi, kas kütlesi, ten rengi, reflekslerinin gücü. Testten 8 ve üstü puan almak bebeğin sağlığının iyi olduğuna, ve ilk okul hayatında başarılı olacağına işaret ediyor…

Bebeklerde Zeka Testleri

Bebeklerin zeka düzeyi hakkında Case Western Reserve Üniversitesinde detaylı bir araştırma yapılmaktadır. Case Western Reserve Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışan Joseph Fagan bu araştırmanın yetkilisidir. Joseph Fagan, neredeyse mesleğinin başlangıcından beri bebeklerin zekalarıyla ilgilenmektedir. İlgilendiği ve araştırdığı bu sürecin yirmi yıl olduğu söyleniliyor. Araştırmanın başlangıcında bulduğu bir testi günümüzde de bebeklerin zekasını ölçmek uygulayabiliyor.

Fotoğraflara Bakma Testi

Yapılması kolay bir yöntem olduğu biliniyor. Yapılan bu zeka testinde değişik objelere karşı bebeklerin tepkisi ölçülüyor. Değişik objeyle yapılan zeka testinde bebeklere ilk önce ikişer tane fotoğraf gösteriliyor. Gösterilen fotoğraflara bakma süreleri sayılarak kontrol ediliyor. Bir sonraki aşamada ise gösterilen fotoğraflardan biri değiştiriliyor. Bebeğin eski ve yeni fotoğraflara hangisine ne kadar zaman baktığı tespit ediliyor. Fotoğraflara bakma testinde genel olarak alındığında bebekler zamanlarının %60’nı yeni koyulan fotoğrafa doğru baktığı belirleniyor.

Joseph Fagan yıllar öncesinde zeka testi yaptığı bebeklerin erişkin olduklarında tekrar IQ’larını ölçmek istediğini söylüyor. Yıllar önce zekaları ölçülen bebeklerin artık 21 yaşında erişkin olduğu belirtiliyor. Bebek iken zekaları ölçülen 61 gencin 21 yaşına geldiklerinde ölçülen IQ testin sonuçları kıyaslanıyor. Yıllar önce zekaları ölçülen bebeklerin yüksek olanların günümüzde IQ skorlarının yüksek olduğu görülüyor. Ve 21 yaşına gelmiş bir erişkin oldukları için başarılı bir hayat sürdükleri de bunu kanıtlıyor. Yani bebeklerin zeka düzeyi yüksek ise bu ilerideki yaşamında zekasını kullanırsa başarılı olacağı söyleniliyor.

Anneler İçin Örnek Bir Zeka Testi

Londra Üniversitesi doktorlarından Dorothy Einon tarafından hazırlanan bu basit test, kendi başınıza çocuğunuzun zekasını ölçmekte yol gösterecektir. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz a, b, ve c yanıtlarını not alınız.

1. Bebeğiniz

a- Verdiğiniz yemeği istemediğinde başını diğer yöne çeviriyor.

b- Kucağa alınmak için kollarını kaldırıyor.

c- “Güle güle” demek için el sallıyor.

2. Bebeğiniz

a- Ona verdiğiniz oyuncağı kavrayabiliyor.

b- Oyuncağını bilerek yere bırakıyor.

c- İki oyuncağı üst üste koyabiliyor.

3. Bebeğiniz kapıları olan bir oyuncakla oynarken

a- Kapıyı bulmakta çok zorlanıyor.

b- Parmağıyla ya da eliyle kapıyı açabiliyor.

c- Kapıyı kolaylıkla açıp kapatabiliyor.

4. Bebeğiniz

a- Sizin tarafınızdan besleniyor.

b- Bezelye gibi parçaları almaya çalışıyor.

c- Bezelye gibi parçaları eline alıyor.

5. Bebeğiniz şarkı dinlerken

a- Hoşlanıyor.

b- Ellerini hareket ettirip eşlik ediyor.

c- El hareketleri olan oyunlu şarkılara doğru hareketleri yaparak eşlik ediyor.

6. Bebeğiniz oyuncak ayısı yere düştüğünde

a- Fark etmiyor.

b- Etrafına bakıp ayıyı arıyor.

c- Bilerek yere atıp nereye gittiğine bakıyor.

7. Bebeğiniz

a- Sözcük kullanamasa bile sizinle konuşmaya çalışıyor.

b- Sizin baktığınız yöne bakıyor.

c- Sizin yaptığınız su içme gibi hareketleri taklit etmeye çalışıyor.

8. Bebeğiniz oyuncak telefonu eline aldığında

a- Herhangi bir oyuncak gibi oynuyor.

b- Özelliklerine dikkat ediyor.

c- Düğmelerine basıp kulağına koyuyor.

9. Bebeğinizin çok sevdiği oyuncağını örtünün altına sakladığında

a- Fark etmiyor.

b- Oyuncağın örtünün altından gözüküp gözükmediğini görmeye çalışıyor.

c- Örtüyü kaldırıp oyuncağa bakıyor.

10. Bebeğinizin ismini söylediğinde

a- Fark etmiyor.

b- Dönüp size bakıyor.

c- İsmini biliyor, “Anne nerede?”yi de anlıyor.

Değerlendirme

Seçtiğiniz her a için 1, b için 2, c için de 3 puan alıyorsunuz. A’lar bebeğin 6-8 ay içinde yapabiliyor olması gereken eylemleri gösterir. C ise 12-14 aylık bir bebeğin normal hareketleridir.

6 Aylık

6 aylık bir bebek listedeki her şeyi yapamaz ama a’ların çoğunu başarabiliyor olması gerekir. Beklenen puan: 8-9 puandır.

9 Aylık

Bu yaştaki bir bebek testteki sorularda birçok a ve birkaç adet de b almalı. Beklenen puan: 13-15 puandır.

12 Aylık

1 yaşına gelen bebeğin b ve a ile beraber birkaç da c almış olması gerekir. Beklenen puan: 24-26 puandır.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

18 YORUM

 1. testiniz harıka 9 aylık bebegım var sonuc 19

 2. Guzel bilgiler veriyosunuz tesekkurler

 3. ZEYNEP ACAR

  HER SORUDAN 1 TANEMİ CVPLYRZ LTFN YAZARMSNZ

 4. elif.ay.yildiz@hotmail.com

  11aylık oğlum 27

 5. 6 aylık kızım 16 puan

 6. ben mi hata yapıyorum bilmiyorum ama 18 aylık kızım 47 çıktı 🙂

 7. AYŞE KUŞÇUOĞLU

  BİZİM BEBEK 14 AYLIK 50 ALDI

 8. tuğba mertoğlu

  kızım daha 11 aylık ve puanı 51 normalın epey üstünde maşallah kızıma

 9. aysegulalkan88@hotmail.com

  benim kızım 3 ay yeni bitti 24 puan.maşallah kızıma zaten 12 aylık giyiyoruz kıyafetlerimizi bile 🙂

 10. 30 puan üzerinden değerlendirme yapılırken 50 ve üstünde puan alan bebekler var. Anne ve babalarının bu testi kendilerine yapmalarını tavsiye ediyorum :))

 11. 10 soru var. Ć ler 3 puan. Bir bebek ć lerin hepsini yapsa 30 puan olur. 30 un üzeri yazan arkadaşlar nasıl hesapladı anlayamadım :))

 12. Arkadaslar her soru icin tek cevap yanlis hesaplamissiniz 50 imkansiz bisey benim kizim 13 aylik yani 1 yas 1 aylik 28 cikti 🙂

 13. Kizlar yanlis olcuyosunuz galiba her soruda bir cevap olucaka cevabina 1 puan
  b icin 2
  C icin ise 3
  Yani her soruda a yada b yada c olucak birisi ona gore her soruda bir sık sonra puanlari toplayin 50 cikmaz yani

 14. Benim bebeğim 10 aylık ve 27 aldı umarım bu test doğrudur.

 15. 13 aylık oğlum var ve bu testinize göre bütün “c” leri yapıyor yani 30 puanı var.bunun anlamı nedir acaba? yanlış bir cümle kulanmak istemiyorum

 16. Herkesin bebegi super zeka ciktigina gore dagilabiliriz

 17. 1yaş zeka testini 30 yaş üstü anne ve babalar başarı ile tamamladı sizi alkışlıyorm.bu basit testi anlamayıp yanlış hesaplama yapan ebeveynler umarım bebekleriniz zeka genini sizden almamıştır.6 aylık bebeğim 15 puan çıktı bence sonuç gayet guzel

 18. Burda 10 soru var en yüksek puan ise 3 tür..yani hepsi c çıksa dahi en fazla 30 puan alir bebeğiniz..daha toplamayi bilmeyip de zeka testi meraki şaşirttci )))