Bebeklerde Yüksek Ateş Kaç Dereceden Başlar, Sebebi Nedir?

Bebeklerde Yüksek Ateş Kaç Dereceden Başlar, Sebebi Nedir?

Bebeklerde veya çocuklarda görülen ateş hastalık belirtisi olabilir, ancak enfeksiyona karşı mücadele ederken vücudun doğal tepkisi olduğu için kendisinde nadiren zararlıdır. Yüksek ateş, mutlaka bebeğinizin ciddi bir hastalığı olduğu anlamına da gelmediği anlamını da verebilmektedir.

Ebeveynler, bebeklerde ve çocuklarda ateş görülmesi normal olduğu için ilk deneyimlerinden dolayı oldukça sıkıntılı hallere düşebilirler. Ateşlenme durumu çocuğun hasta olduğunun belirtileri olsa da, şiddetli bir enfeksiyonda ateş riski bazen olmamaktadır. Bu nedenle ateş, hastalığın düzeyini belirlemek için değil harekete geçmek için yararlı bir mekanizmadır. Normal vücut ısısı, ölçüm yapılan yere, zamana ve kişiye göre değişiklik gösterir. Sabah en düşük seviyeyi, akşam ise en yüksek seviyesini gösterir. Ağız kısmından alınan ateş, makat kısmından alınan ateşten 0.6 derece daha düşüktür. Koltuk altı ve kasıktan gelen ateş, ağızdan alınan ateşten 0.6 derece daha düşüktür.

Makattan alınan beden ısısı en çok 38 derece olması gerekirken, ağızdan alınan 37.5 derece, koltuk altı ve kasıktan alınan 37 derece olmalıdır. Cam ile dijital dereceler 3 dakika tutma sayesinde ateş ölçülmelidir. Alın kısmından ölçüm yapmakta olan dijital dereceler ise hemen olay anında sonuç vermektedir. Bebeklerdeki durumların erişkinlerin ateş gidişatına ek olarak, çevresel açıdan ateş dediğimiz bir vaziyet de gözlemlenmektedir. Sıcak havalarda veya ortamlarda fazla giydirmek çocukların ateşini çıkartmaktadır.

  Ateşin Sebebi Nedir?

– Ateş vücudun bir enfeksiyona karşı olan cevabıdır. Soğuk viral bir enfeksiyon olabilir veya bazı kulak ile boğaz enfeksiyonları menenjit gibi bakteriyel bir enfeksiyon olabilmektedir. Ateş ayrıca aşıların bir yan etkisi de olabilir. Yapılan araştırmaların sonucuna göre, diş çıkarma olasılığının ateş atmasına neden olmadığını da ileri sürülmektedir.

– Bebeklerde ateş ölçümünün sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir. Kaidelere uygun olarak bakılan ateş yüksek olarak tespit edildiği durumlarda yapılması gereken ilk şey, bir ağlık merkezine müracaatta bulunmaktır. Şayet bu imkân çevreye dayalı olan şartlar sebebi ile muhtemel değilse, o zaman kendi imkânlarımızla ateşi mantıklı seviyelere düşürmemiz gerekmektedir. Öncelikli olarak soğukkanlı davranılmalı ve çocuğunuzun üzerinde bulunan fazla elbiseler çıkarılmalıdır.

– Hava sıcaklığını klima veya hava sabitleyici cihaz ile 20 derece etrafına statik bir şekilde sabitlemek gerekmektedir. Bebekteki ateşin kesin netice vermesi için makattan ölçmeli, 39 – 39.5 dereceyi geçerse özellikle 2 yaş altında ise ateşli havale riskine yakalanma tehlikesi vardır. Bu nedenden dolayı bebeklerdeki ateşi 38 derece civarına düşürmek gerekiyor. Bunun için de, evinizde seviyesini öncelerden belirlemiş olduğunuz bir ateş şurubu bulundurmanız gerekiyor. Ateşli çocuğunuzun ateşini ölçtükten sonra, tehlikeli bir seviyede ise ateş şuruplarından içirme yöntemine başvurmak gerekiyor.

– Ateş şurupları, fitile göre daha geç tesir eder. Bu sebeple, şayet hemen netice alınması gerekiyorsa fitil seçim edilebilir. Metamizol kapsayan ilaçları yalnızca çok acil vaziyetlerde kullanmak, rutin olarak kullanmamak iyi tercih olmaktadır. Ateş şurubunu veya fitili çocuğunuza verdikten sonra, bedenini soğutma yöntemi yapılmalıdır.

Ateşli Havale Durumu Nedir?

Havale geçiren bebeklerin veya çocukların yüksek ateş geçirmeleri anında ellerini ve kollarını kuvvetli bir şekilde aşağı kısım ile yukarı kısımlara hareket ettirmesinden kaynaklanmaktadır. Havale süresi çoğunlukla 1 ile 5 dakika aralıklarında devam etmektedir. Havale geçirmekte olan çocuk ellerini ve kollarını bir süreliğine devamlı bir şekilde hareket ettirir, bu sebeple bir veya iki kere yapmış olduğu küçük hareketleri havale geçiriyor diye karıştırmamak gerekmektedir.

Ateşli bir halde havale geçirmek çoğunlukla ateşin yükseklere çıkmasının ardından 1 ile 2 saat içerisinde görülmektedir. Havale geçirmekte olan çocuğunuza ilk olarak yapmanız gereken müdahale salgılamış olduğu tükürük ve salyayı yutmaması için ilk olarak sırt üstü yatırılması gerekir, sonra da yan kısma doğru çevirmek gerekmektedir. Bu durumda da boğulma riski ortadan kaldırılmış olur. En son olarak da havaleye yapılacak olan ilk müdahalelerden sonra acilen bir doktora gidilmesi gerekir.

  Havale Geçiren Bebek veya Çocuğa Ne Yapılmalıdır?

– Havale geçiren bebek veya çocuğunuzun üzerindeki kalın kıyafetleri çıkarıp yerine ince kıyafetler giydirilmelidir.

– Odada sıcak olan ortamın düşürülmesi amacıyla pencerelerden içeriye hava girişi sağlanmalıdır.

– Havlu veya bez ile vücudunu silmek gerekmektedir.

– Sıcak ortamdan dolayı sıvı kaybı olduğu için su veya süt gibi içecekler içirilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi