Bebeklerde ve Çocuklarda Kulak İltihabı ve Tedavisi (Otitis Media Ve Eksterna)

Bebeklerde ve Çocuklarda Kulak İltihabı ve Tedavisi (Otitis Media Ve Eksterna)

Kulak iltihaplanmaları her yaşta görülebilirse de bebeklik ve çocukluk çağında sık görülür. Hastalığın hafife alınması veya uygun olmayan bir müdahale çocuğun sağır kalmasına sebep olabilir. Ayrıca zamanında tedavi edilmeyen hastalık komşuluğu nedeniyle kafatası içerisine yayılarak menenjit ve ölümlere sebep olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kulak İltihapları

Dış kulak yolunda meydana gelen iltihaplanmalar özellikle dış kulak yolunun sivri uçlu aletlerle karıştırılması sonucu meydana gelir. Temizlik kurallarına riayet etmek ve uygun ilaç tedavi ile geçer.

Orta kulak iltihabı genellikle üst solunum yollan infeksiyonlarını takiben meydana gelir. Nezle, grip, anjin, bademcik iltihaplanması gibi durumlardan sonra orta kulak iltihabı oluşabilir. Yüksek ateş ve ağrı vardır. Çocuk huzursuz ve devamlı olarak ağrıyan kulağını kaşır. Bazen de ağrıyan kulağı yere veya yastığa sürerek rahatlamaya çalışır. Bu dönemde hastalık tedavi edilemezse iltihap kulak zarını da delerek akıntı olmaya başlar. Kulaktan cerahatli ve kokulu akıntı gelir.

Kulak iltihaplanmalarında ne yapmalı?

—Kulağa herhangi bir sıvı veya toz konulmamalıdır. Bazı yerlerde dış kulak yoluna süt, zeytinyağı vs. damlatırlar. Bu oldukça zararlıdır.

—Çocuk hemen bir doktora götürülerek uygun tedavinin yapılması sağlanmalıdır.

—Kulak temizliğine azami dikkat gösterilmelidir.

Bebeklerde Dış Kulak İltihabı

Çocuklarda Görülen Hastalıklar ve Tedavileri

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü