Bebeklerde Ve Çocuklarda İnek Sütü Alerjisi

Bebeklerde Ve Çocuklarda İnek Sütü AlerjisiBebeğe en erken altı ayını doldurduğunda anne sütü yeterli gelmiyorsa ek gıda olarak inek sütü verilmektedir. Ancak biberonla sade içmesi için bebeğe verilmez. Anne sütünün yanında yada anne sütü içemiyorsa bebek, mamalara başlanır. Bu mamaların çoğu inek sütü içermektedir. Bebeğe verilen inek sütünün pastörize olmasına dikkat edilmesi gerekir.

İnek Sütü Alerjisi

Bebeklik ile çocukluk döneminde en çok görülen alerji inek sütüne karşı olan alerjidir. Bazı bebeklerin ve çocukların vücutları inek sütünün içerdiği proteinlere karşı tepki gösterebilir. Yani vücut inek sütünde bulunan bir çeşit proteine karşı reaksiyon gösterebilmektedir. Bebeğin veya çocuğun sadece inek sütü direkt içtiği için alerji sınırlandırılması konulmaz. İnek sütü alerjisinde içerisinde inek sütü barındıran hazır mamalardan ve anne emzikli döneminde içmiş ise anne sütünden bebeğe geçebilir. Bazen de tenine temas ettiğinde bile alerji olabilir.

İnek Sütü Alerjisi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Sponsorlu BağlantılarBebekte inek sütü alerjinin oluştuğu dönem ilk altı ay olabilir. Çünkü anne sütünün artması ve vücudunun gereği olduğu için inek sütü içmektedir. Annenin içtiği inek sütü bebeğe geçmektedir. İnek sütü alerjisi bir bebeğin ilk altı ayından daha sonra da oluşabilir. On yaşına gelmiş bir çocukta bile görülmektedir. Bazı bebekler inek sütü alerjisini iki üç yaşlarında atlatabiliyor. Bazı bebekler ve çocuklar içinde ömür boyu sürmektedir. Aile fertlerinde herhangi bir alerjisi olan,yada hassas bağışıklığı olan insanların çocuklarında daha sık görülmektedir.

İnek Sütü Alerjisinin Belirtileri

İnek sütünden dolayı vücut reaksiyon gösterdiğinde kusma,gözlerde kaşıntı ve kızarıklık,çok fazla gaz sancısı,öksürük,huysuzluk,ciltte pullanmış döküntüler,ciltte kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Bazı bebekler ve çocuklar da kanlı ishal ve burun akıntısı görülürken bazılarında ise kabızlık burun tıkanıklığı görülebiliyor. Sürekli sinüzit,farenjit gibi üst solunum yolları enfeksiyonu geçirmesi de bir belirtidir. Bu belirtilerden aynı anda birden fazlasını görüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz. Anne sütü içen ve mama yiyen bebekte görüldüyse, anneye inek sütü ve ürünlerini tüketilmemesi önerilidir. Kullandığı mamalarda inek sütü yerine soya bazlı ürünlerin tercih edilmesi söylenir. Eğer çocuk inek sütü alerjisini geçiriyorsa beslenme uzmanı ve doktor tedavi sürecine başlar.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM