Bebeklerde Tik Olur mu? Bebekler Tik ve Çözüm Yolları

Bebeklerde Tik Olur mu? Bebekler Tik ve Çözüm Yolları

Özel tiklerde vardır. Belli bir sesi ya da kelimeyi tekrarlama ve toplum açısından uygunsuz ifadeleri birden söylemesidir.

Genelde erken dönemlerde ortaya çıkan ve en az 4 hafta devam eden ve yıl içinde kendiliğinden kaybolan tiklere geçici tik bozukluğu denir ve bu bozukluk her 100 çocuğun 10 unda görülmektedir. Eğer kişi senelerce aynı hareketi aniden ve düşünmeden yapıyorsa bu durum kronik tik bozukluğunu ortaya koyar.

Tik olarak çocuklar farklı farklı hareketler yapıyorsa durumun geçici olduğu ve zamanla geçeceği söylenebilir. Geçici tikler aynı zamanda az düzeyde de olsa psikolojik rahatsızlık belirtisidir. Bu tikler genellikle çocuklar üzgün veya kızgınken ortaya çıkar ve endişe, yorgunluk ve ilaç kullanımıyla artar.

Doğum sırasındaki kafa travmaları ve beyin hasarı nörolojik sebepler olarak tikin kalıcı olmasına neden olur. Ayrıca tikin genetik temeli de olabileceği söylenmektedir.

Çocuklar tik şeklindeki hareket ve sesleri kontrol edemezler bu nedenle çocuklar bundan sorumlu tutulmamalıdır. Anne babanın ceza vermesi, arkadaşlarının alay etmesi, öğretmenin kızması gibi tepkiler çocuğun tiklerini kontrol altına almak yerine aksine kendine olan güvenini azaltır ve sıkıntıları iyice artar.

Anne baba olarak çocuğunuzun tikinin kronik olduğunu düşünüyorsanız bu sorunun çözümünü oluşturacak bir terapist ile görüşmeniz gerekmektedir.

Kronik tik bozuklukları 3 şekilde çözümlendirilir: farkındalık eğitimi, karşıt tepki geliştirme eğitimi ve gevşeme teknikleriyle.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü