Bebeklerde Sünnet Nasıl Yapılmalı, Ne Kadar Sürede İyileşir ?

Bebeklerde Sünnet Nasıl Yapılmalı, Ne Kadar Sürede İyileşir ?

Erkekler doğduğunda, sünnet derisi adı verilen penisin ucunu örten bir cildi vardır. Sünnet, penisin ucunu ortaya çıkarmak için sünnet derisinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Yeni doğmuş bir bebeğin istikrarlı ve sünnet edilecek sağlıklı olması gerekir. Bir ebeveyn bebeğini sünnet ettirmeye karar verirse, işlem genellikle bebeğin yaşamının ilk birkaç gününde yapılır. İşlemi gerçekleştirmek için doktor bebeği özel bir masaya yerleştirir ve bebeğin penisi ile sünnet derisini temizler. Özel bir kelepçe penise yapıştırılır ve sünnet derisi çıkarılır. Son olarak, çocuk bezine sürtünmesini önlemek için merhem, gazlı bez veya plastik halka kesilerek üzerine yerleştirilir.

Bu işlem hızlı bir şekilde yapılır. Bebek prosedür sırasında ağlayabilir ve sonrasında kısa bir süre daha ağlaması devam edebilmektedir. Lokal anestezi, bebeğinizin rahatsızlığını önemli ölçüde azaltabilir. Oğlunuzu sünnet ettirmeye karar verirseniz, anestezi seçenekleri hakkında çocuğunuzun doktoruyla konuşmanızda fayda olacaktır.

    Bebeğinizin Sünnet Olmasına Karar Verme Aşaması

Sünnet seçmeli olan bir işlemdir. Seçim sizin oğlunuzun sünnet olmasını istemenize bağlıdır. Çoğu durumda sünnet için tıbbi bir ihtiyaç yoktur. Yasa veya hastane politikası gerekli değildir. Bununla birlikte anne ve babaların bebekleri hakkında doktorları ile yararlarını, sünnet risklerini tartışmalarını ve daha sonra bilinçli bir karar verilmesi uygun görülmektedir.

Yeni doğan bir bebeğin sünnet edilip edilmeyeceği önemli değildir. Sünnet daha sonra bir oğlanın hayatında yapılırsa daha riskli olabilir. Bu nedenle herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa hamilelik sırasında doktorunuzla konuşmak en doğrusu olacaktır. O zaman bilinçli bir karar vermek için yeterli zamana sahip olacaksınız.

 Bebeğin Sünnet Edilmesinin Yararları

Yapılan araştırmaların sonucuna göre sünnet için bazı tıbbi yararlar olabileceğini öne sürülmektedir. Sünnet edilen erkekler için risk azaltılır.

– Sünnet derisi enfeksiyonlarının ortadan kaldırılması,

– İdrar yolu enfeksiyonlarına çözüm üretiliş olması,

– Penis kanseri riskine karşı sünnetin yapılması,

– Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçilmesi,

– Sünnet derisini geri çekmeyi imkansız kılan sünnetsiz erkeklerde bir durum olan fimozis rahatsızlığının da önüne geçilmesi bebeklerin sünnet edilmesinin faydaları arasında gösterilmektedir.

     Bebeği Sünnet Ettirmeden Önceki Tereddütler

Cerrahi riskler: Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, sünnetin de bazı riskleri vardır. Yan etkileri nadirdir ve genellikle küçüktür. En yaygın yan etki kanama ve enfeksiyonlardır.

Penisin Hasar Görmesi: Çok nadiren de olsa, sünnet derisi çok kısa veya çok uzun bir şekilde kesilme olasılığı bulunmaktadır. Sünnetten uygunsuz bir iyileşme görülmemesi de mümkündür. Bu yan etkileri bir başka sünnete tabi tutulmayı veya aşırı durumlarda penis hassasiyetini gerektirebilir.

Penis Duyarlılığının Değişmesi: Bazı insanlar, sünnetin penisin ucunun hassasiyetini azaltabileceğini ve bu nedenle hayatta cinsel zevki azalttığını iddia etmektedir. Bununla birlikte, bu durumun da gerçek olduğu ispatlanmamıştır.

Acıdan Korkulması: Bazı ebeveynler oğullarını sünnet ettirmemeyi seçerler, çünkü bebeğin hissedebileceği acıdan endişe duymaktadırlar.

Penis Ucunun Korunması: Sünnet derisi çıkarıldığında, penisin ucu tahriş olmuş olabilmektedir. Bu da idrar açıklığının çok küçük olmasına neden olabilir. Bu durum, cerrahi olarak düzeltilmesi gereken idrara çıkma sorunlarına yol açabilmektedir.

  Bebeğinizin Sünnetten Sonraki Bakımı ve İyileşme Süreci

Sünnet sonrasında penisin ucu, yedi ile on gün boyunca çiğ veya sarımsı bir renkte görünebilmektedir. Bebeğinizin penisini sabun ve su ile her gün yıkayarak mümkün olduğunca temiz tutun. Çocuk bezlerini sık sık değiştirin böylece idrar ve dışkı enfeksiyonuna engel olmuş olursunuz.

Doktorlar penisini gazlı bezle örtüyorsa, bezini her değiştirdiğinizde yeni bir bandaj uygulayın. Yapışmasını önlemek için gazlı bezin üzerine jöle uygulaması yapılmalıdır. Bazı doktorlar bandaj yerine plastik halka kullanırlar. Bu, beş ile sekiz gün içinde kendiliğinden düşmesini sağlamaktadır.

Sünnetten kaynaklanan yan etkiler nadir de olsa illa ki meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte, her cerrahide bir miktar risk bulunmaktadır. En sık karşılaşılan yan etkiler, minör kanama ve lokal enfeksiyon olup her rahatsızlığın ikisi de çocuğunuzun doktoru tarafından kolayca tedavi edilebilmektedir.

– Bebeğiniz, sünnetten sonra 6 ile 8 saat içinde normal şekilde idrar yapamaz halde ise,

– Sürekli olarak kanama devam ediyor ise,

– Penisin ucunun etrafında kızarıklık var ve bu da 3 ile 5 gün sonra daha da kötü duruma doğru gidiyor ise,

Bu gibi sıkıntılı durumlar meydana gelmiş ise acilen hastaneye gidip bebeğinizi bir doktor kontrolüne götürmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi