Bebeklerde Su Çiçeği Kaç Gün Sürer, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Su Çiçeği Kaç Gün Sürer, Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği bir çocukluk hastalığı olmaktadır. Bu hastalık bilinen tehlikeli hastalıklara göre daha iyi huylu bir hastalıktır. Su çiçeği hastalığının en büyük kötü huyu etraftaki kişilere fazlasıyla bulaşıcılık özelliği taşımasıdır. Çocuklarda sıklıkla görülen bu hastalık, kızarıklıkların meydana gelmesi ve ateşlenme olarak görülen bir hastalıktır. Kuluçka döneminde başlamak üzere, döküntü bulaşıcı ajan bulaşma durumu olduktan sonra 14 ile 21 gün arasında ortaya çıkmaktadır. İlk olarak 1 ile 2 gün süresince hafif bir ateş, yorgunluk ve burun akıntısı gibi belirtiler meydana gelir. Bu hastalık bulgularının ortaya çıkmasından 1 ile 2 gün sonra döküntülerin ortaya çıkması kaçınılamaz bir gerçektir.

Su Çiçeği Hastalığında Döküntüler

Bu hastalık bebeklerde sıklıkla görülüyor demiştik. Su çiçeğinin vücutta meydana getirdiği bir kısım kalıntılarda mevcuttur. Bunlardan biri ve en önemlisi de vücut döküntülerinin yaşanıyor olmasıdır. Bu döküntüler olmadan önce vücuttaki bağlı olan döküntülerin iç kısımları sıvı maddelerden oluşmaktadır. Bu döküntüler bebelerin veya çocukların çoğunlukla yüz kısımlarında, saçların temas ettiği saç derilerinde, boyun taraflarında, karın kısımlarında ve sırtın yüzey bölgelerinde görülmektedir.

Kuru olarak kabuklu bir lezyon da vardır. Ateş süresi, rahatsızlık aktif olarak arttığında 1 ile 4 gün arasında sürerlilik gösterir. Ateş ve kızarıklık haricinde özellikle çok spesifik olması, suya bağlı çok belirgin bir döküntü olmasından kaynaklanmaktadır. Burada düşünülmesi gereken konu ise, çocuk bu hastalıktan oldukça rahatsızlık duyar ve kısa zaman içerinde kurtulmaya çalışır.

   Su Çiçeği Hastalığı Genellikle Ateş Yapar

Bebeğin veya çocuğun ağızda lezyonlara bağlı olarak ağrı ve iştah kaybı yaşaması muhtemel bir durumdur. Diğer bir deyişle kızarıklık, ateş, zayıflık ve iştahsızlık özel bulguları olmaktadır. Çocuklarda başlangıç ​​süresi genellikle bir hafta civarlarında olmaktadır. Su çiçeğindeki döküntüler ortaya çıktıktan sonra, yeni döküntüler meydana gelir ve önceden kurumuş olan döküntüler zaman geçtikçe dökülmeye başlar.

Suyun çiçeği iyi huylu hastalıklar arasında yer almaktadır ve viral bir enfeksiyon özelliği taşımaktadır. Bu hastalıktan kurtulmak için hiçbir antibiyotik gerekmez.

Suçiçeği hastalığı geçiren bebek veya bir çocuk için aspirin kullanılmaz çünkü su çiçeği hastalığı seyir sırasında Reye Sendromu’nu artırdığı için tehlikenin boyutu oldukça fazla olabilmektedir. Parasetamol adındaki ilaç haricinde kaşıntı için faydalı olan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ağız yolu ile alınabilir veya deriye uygulama yaparak tedavi yöntemine gidilebilir.

    Su Çiçeği Hastalığının Tedavi Edilme Yöntemi

Suçiçeği hastalığı geçirmekte olan bebeklerde veya çocuklarda içten gelen bir ateşlenme söz konusu olmaktadır. Bu ateşlenme bebek veya çocuğu sıkıcı bir durum içerisine sokar. Haliyle istenmeyen bir hal olarak karşımızı çıkar. Ateşlenmiş olan bebek veya çocuğun daha fazla ateşlenme geçirmesini önlemek adına üzerinde giymiş olduğu kalın elbiseler var ise derhal çıkarılmalıdır. Onun yerine ince kumaşlı elbiselerin giyilmesi tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra oda içerisindeki sıcaklık fazla ise pencerenin açılıp aşırı sıcak ortamın yumuşatılması sağlanmalıdır. Ayrıca sıcak ortamda kalınması nedeni ile oda içerisinde hava alma sıkıntısının da olacağı için odayı havalandırmak oldukça iyi bir tercih olmaktadır.

Su çiçeği hastalığı geçiren bebek veya çocuğun bu hastalığı kolay atlatması için banyo yaptırılması da oldukça faydalı olmaktadır. Banyo sayesinde su çiçeğine bağlı olarak vücutta meydana gelen döküntülerin de bir kısmının çıkması sağlanır. Bu hastalığı en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde yenmenin en önemli yollarından biri de iyi beslenme şeklinin olmasıdır. İyi beslenme şekli demek yemiş olduğu besinleri düzenli ve faydalı besinlerden oluşmasını sağlamaktan geçmektedir.

Su Çiçeği Geçiren Çocuğun Okula Gitme Durumu

     Su çiçeği hastalığı geçiren bir çocuğun okula gitmesi aslında oldukça sakıncalı bir durum teşkil etmektedir. Bu hastalık temas yolu ile veya teneffüs edilen hava ile kolayca bir başkasına geçmektedir. Bu durumda bu hastalığı geçiren bir çocuğun okula gidip arkadaşları ile yan yana oturması veya birlikte oyun oynamaları halinde hastalığın etrafa yayılması da oldukça kolay bir hal almaktadır. Bu durumlarda su çiçeği geçiren çocuğun okula gitmek yerine evinde istirahat etmesi yani dinlenmesi oldukça önemlidir. Bu sayede okulda bulunan öğretmenlerine veya sınıf arkadaşlarına hastalığı geçirmesinin de önüne geçilmiş olunacaktır. Son olarak da bu hastalığın tedavi edilmesi süresi hastalığın meydana gelmesinden 1 hafta sonra olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi