Bebeklerde Şaşılık Nedenleri ve Şaşılık Tedavisi

Bebeklerde Şaşılık Nedenleri ve Şaşılık Tedavisi

Doğuştan olan şaşılıklar bebekler doğduklarında belli olmazlar. Ancak 6. aydan sonra ortaya çıkar. Bunun yanı sıra annenin ilk 3 ay geçirdiği enfeksiyonlar da ailede genetik yatkınlık olmasa da şaşılığa neden olabilir. Ve göz bozukluklarına bağlı şaşılıklar olabilir. Şayet yüksek hipermetropi, miyopili doğmuşsa bebek net göremediği için gözde görüntü bulanıklığından ötürü zorlanma olacaktır ve gelişmekte olan gözün paralelliğini kaybetmesini, gözlerde kayma ve şaşılığa neden olur.

Bebeklerdeki bu şaşılık sorunu genel anestezi ile gerçekleşir. Genelde lazer ile şaşılık tedavisi merak konusudur. Fakat lazer ile şaşılık ameliyatı yoktur. Normal bir cerrahi operasyonla olur. sorunlu kasların çekiş güçleri değiştirilir ve gözler paralel hale getirilmeye çalışılır. Bazı şaşılık durumlarında ise doğuştan felçli göz kasıyla doğması durumunda ameliyat yeterli olmayabilir. Bazen 2 bazen de 3 ameliyat gerekebilir.

Bebeklerdeki şaşılıklar gözlük yardımıyla da düzelebilir. Bazen net görememekten kaynaklanan şaşılıklar gözlük takınca netleştiğinden kullanıma devem edilince düzelebilir. Bazı şaşılıklar ise görme kusurları kısmi olan şaşılıkta etkilidir. Gözlük bu şaşılıkları tamamıyla düzeltemez. Bu durumlarda hem ameliyat hem de gözlük tedavisi yapılmalıdır.

Bebeklerde yalancı şaşılık denilen bir terim vardır. Şaşılık değil sadece görünüm öyledir, gözde kayma yoktur. Bebeğin yüz yapısından kaynaklanan bu durum burun kemiği gelişmediği için ve göz kapaklarının gergin olmasından kaynaklanır.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü