Bebeklerde Reflü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Reflü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde reflü çok yaygın görülen bir durumdur.Bebeklerin çoğu mama yedikten sonra veya meme emdikten sonra kusabilir.Bazı bebeklerde bu kusma çok sık olarak görülür.Bu durumda bebeğin reflüsü olduğu söylenir. Reflü midedeki yiyeceklerin yemek borusuyla ağız içerisine geri atılmasıdır. Bebeklerde kusma çok sık görülür ve anneler ve babalar bu durumdan çok telaşlanırlar,Hemen doktora baş vururlar bebeklerin mide bağırsak sisteminde bir bozukluk olduğundan bir tıkanıklık olduğundan veya bir ülseri olduğundan ya da süte alerjisi olduğundan şüphelenirler ancak bebeklerin çoğunda anatomik bir bozukluk yoktur reflü çocuğun mide bağırsak sisteminin büyümesiyle ortan kalkacaktır. Ancak bebeklerin tabi bu durumu bebeklerin kilo alımını engelliyorsa bebeğin gelişimini engelliyorsa reflü nedeniyle sık sık akciğer enfeksiyonları oluşuyorsa tadavisi gerekecektir.

Reflünün artmasına neden olan şeyler

  • bebeklerin aşırı beslenmesi
  • fazla ağlaması fazla ıkınması
  • sıkı giysilerle giydirilmesi
  • Kabızlık
  •  tok karnına yapılan banyo ve temizlik işlemleri reflünün artmasına neden olmaktadır.

Ağlarken karın kaslarının kasılması ve ağlarken hava yutmak yine reflüyü arttıran nedenlerdir.Reflüsü olan bebekler genelde normal ve sağlıklı bebeklerdir. Fakat bazen nörolojik sorunları olanlar gelişim anatomisi olanlarda reflü büyük sorun olmaktadır işte bu durumlarda bebekler yeteri kilo almıyorsa yeteri kadar gelişmiyorsa tedavisi gerekebilir.Bebekler çocuklar kendi dertlerini anlatamadıkları için bir takım belirtilerden reflüsü olduğu hissedilir . Bunların başında tabiî ki sık ve tekrarlanan kusmalar gelir. Biraz daha büyük çocuklarda göğüs de yanma hissi sık sık karın ağları aşırı gaz çıkartma ondan sonra uyku sırasında solunumda duraklamalar sık sık akciğer enfeksiyonları bize reflüyü düşündürür.

Reflüyü azaltmak için yapılacak şey bebeğe doğru yatış pozisyonu vermektir.Yüz üstü yatırma tok karnına yüz üstü yatırma ve başı biraz daha yukarda olacak şekilde yatırma reflüyü azaltır.Ancak yüz üstü yatmak bebeği daha çok sıkıntıya sokacağından o zaman sırt üstü başı otuz derece açıyla biraz daha yukarıda yatırma ve bu şekilde yatmayı sağlayacak yatak ve yastıkları kullanmak faydalı olacaktır. Bebeklerin çoğunda reflü kendiliğinden düzelir . Bebek altı aydan sonra daha katı gıdalar daha koyu kıvamlı gıdalarla beslenmeye başlar . Bir yaşından sonra da yürümeye başladığı zaman zaten otomatik olarak vücut dik durduğundan bebeğin reflüsü neredeyse tamamen geçer. Diyet tedavisi bebeklerde mümkün değildir anne sütünü bebek sık sık emmek isteyecektir ama yinede bebeğe düzgün bir beslenme sistemi kurmak yani bebeği acıktıktan sonra beslemek besledikten sonra alt değiştirme gibi işlemleri yapmamak daha doğrudur. Katı beslenmeye geçildiği zaman zaten reflü giderek azalacaktır. Yalancı emzik kullanmakta reflüyü azaltan bir etkendir. Bebek memeyi emdikçe hem tükürük salgısı artacaktır, hem de mide hareketleri artacaktır, bu da midenin daha çabuk boşalmasını ve reflünün azalmasını sağlayacaktır. Ancak aşırı şikayetleri olan çocuklarda, kilo alamayan sık öksürük nöbetleri gece uykuda artma nöbetleri artan çocuklarda ilaç tedavisi gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü