Bebeklerde Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Reflü Belirtileri

Belirtileri; tükürme, kusma, öksürük, huzursuzluk ve uyku bozukluğu,beslenme güçlüğü ve kaka da ya da kusma da kan görülmesidir. Eğer aşağıdaki belirtiler başlarsa tedaviye başlanmalıdır:

1. beslenme yetersizliğine bağlı gelişim geriliği

2. solunumla ilgili sorunlar (hırıltı, astım vs.)

3. huzursuzluk ve ağrı dolayısıyla beslenmeyi reddetmek.

4. yemek borusundaki hasara bağlı kan kaybı sonucu kansızlık

5. tekrarlayan kulak ve sinüs enfeksiyonları

Erişkinlerde kullanılan tanı yöntemini bebek ve çocuklarda kullanmak oldukça zordur. Bebek ve çocuklarda çoğu kez tanı anne ve babanın anlatımına göre konulur. Ender durumlarda ise ilaçlı yutma testi, endeskopi ya da phmetri denilen yöntemler kullanılır.

Bu durumlarda öğünler oldukça sık ve miktarı küçük olmalıdır. Öğün sonrasında karnına baskı uygulayarak gaz çıkarmaya çalışmamalıdır. Sonrasında yatırılırken bebeğin başı 15-25 derece yukarıda ve başı da yanda olmalıdır.

Besinlerin koyu ve katı seçilmesi reflüyü azaltmaya yardımcı olacaktır. Ticari amaçlı satılan anti reflü mamalarının yanında yaşa ve gelişimine bağlı olarak katılaştırıcılar da kullanılabilir. Yalancı meme de salya salgısını arttırıp mide boşalımını hızlandıracağından faydalı olabilir.

İlaç kullanımı ancak çocuğun gelişiminin gerileme aşamasında veya akciğer enfeksiyonu aldığında gerçekleştirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü