Bebeklerde Refleks: Bebeklerin Verdiği Refleksler

Yeni doğan bebeklerin refleksleri çok kuvvetlidir. Refleksler sayesinde bebek ne yapması gerektiğini öğrenecektir. Bebek refleksler sayesinde kendini koruyabilmeyi öğrenecektir. Kendi bedenini dış etkenler ve vücudunda oluşabilecek olaylardan koruyan reflekse gag refleksi denir.

Yeni doğmuş olan bebek balgamı tükürmek için gag refleksinden yararlanır. Balgam tükürme refleksini nefes borusunu açık tutmasını sağlar. Ayrıca gag refleksin bir diğer yararı ise vücudun soğuğa karşı verdiği tepkidir. Bebek üşüdüğünü hissettiği zaman anne karnındaki duruş gibi şekil alacaktır. Böylece organların bulunduğu bölümü elleri ve ayaklarının sayesiyle koruyacaktır. Bebek soğuktan korktuğu için ağlamaya başlayacak ısınmayı isteyecektir. Gag refleksi bir yararı ise gözleri korumaktır. Gag refleksi sayesinde bebek aşırı ışıktan gözlerini korumak için göz kapaklarını kapatacaktır.

Refleksler arasında olan mora refleksi en çok yeni doğan bebeklerde görülür. Bu refleks aniden yüksek sesten,gürültüden birden bire vücudunun kendini bırakmasıdır. Yani bebek ani ve yüksek sesi duyduğunda yerini değiştirecek hareket edecektir. Bebeğin mora refleks dışındaki verdiği normal refleksler şunlardır.

Bebek kucaktayken yanağına dokunmak emmesini sağlayacaktır. Yatırdığınızda ayak tabanlarını dokunduğunuz zaman ayaklarını oynatacak dizlerini bükmeye çalışacaktır. Ani bir gürültü ses duyduğunda bebek ürktüğü için boynunu geriye atacak kollarını ve bacaklarını dengesizce sallayıp duracaktır. Bebek değişik hareketler yaptığı için canı acıyabilir.halil-3 Canı acıdığını belirtmek için sürekli ağlayacaktır. Yeni doğmuş bebeğin bu reflekslerin bir yaşına geldiğinde yavaşça kaybolacaktır. Bebek bir yaşında bu reflekslerini kaybetseler bile bilim insanları beyinin sakladığını söylemektedir. Yeni doğmuş bebeklerin reflekslerin kısa zamanla kısıtlı olduğu söylenemez. Bebek büyüğünde o refleks, ana refleks olarak kalır. Bebekteki güçlü tonik refleksi sayesinde ilerideki hayatında vücudunun sağ ve sol kısımlarını ayrı olarak kullanmayı öğrenecektir. Bu durumu iş güdüsel olduğu için değil beyini yöneterek yaptığımız bir davranış biçimidir. Bunun temeli de yeni doğduğundaki olan refleksleridir. Eğer bebek bu reflekslerin birini bile vermiyorsa beyinin de bir sorun olduğunu göstermektedir. Refleksleri vermediğini gördüğünüz an en yakın sağlık kuruluşuna götürmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü