Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi: Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi: Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeğin öksürmesinin birçok nedenleri vardır. En basiti bebek çok ağladığından dolayı oluşan öksürüktür. Diğer öksürük sebepleri ise alerji, kirli hava, gizli boğmaca, boğazına yabancı bir maddenin kaçmasıdır.

Bebeklerde Öksürük Sebepleri

Bebeğin öksürüğü evde durunca başlar. Bunun sebebi evde oluşan tozlara, yastıklardaki kuş tüylerine karşı alerjisi olduğu içindir. Öksürüğü yalnızca ilkbahar ve yaz aylarında başlıyorsa eğer çiçeklerin polenlerinden dolayıdır. Polenlere karşı alerjisi olduğu içindir.

Bebek kirli havada bulunduğunda nefesi daralır ve öksürür. Kışın kömürün ve odunun verdiği dumanlı, sigara içilen ortamın kirli havası bebeği boğabilir.

Boğazına kaçan yabancı bir cisimden dolayı öksürebilir. Evde oynarken bulduğu düğme küçük oyuncak gibi şeyleri yutmaya çalışabilir. Yada fındık kiraz karpuz çekirdeği gibi gıdaları yuttuğundan öksürebilir. Bu tür durumlar olduğunda öksürük birden şiddetli olarak başlar. Besin maddesi ise vücutta ateş yapabilir. Yalnız yutulan yiyecek maddesi değil ise vücut bunu kendi atamaz derhal doktor müdahalesi yapılmalıdır.

Bunların dışında bebekte ara ara öksürük varsa öksürükle beraber nefes alışında hızlanma, hırıltı, balgam da varsa vücudunda bir hastalığın belirtisi olduğunu gösterir. Doktor kontrolü altına alınmalıdır.

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi: Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde oluşan öksürüğün sebebi bulunmalı bu rahatsızlığa tedavi edilmelidir. Sadece öksürük varsa buna kendimize göre ilaç kullanmak yerine asıl sebebini bulup tedavi edilmesi gerekir. Kesinlikle doktor tavsiyesi dışında şurup kullanmayınız.
Öksüren çocuğun odasının nemlendirilmesi faydalı olabilir. Sigara dumanı rahatsızlık vereceği için evin içerisinde sigara içilmemelidir.
Bebek odasında mümkünse halı, tüylü oyuncak gibi tüylü nesneler bulunmamalıdır, çünkü öksürüğü tetikleyebilirler.
Bebeğinize bol bol su içirin. Özellikle ılık su balgam sökücüdür.
Bebeğinizin terlemesine engel olur. Sırtına pamuklu bir bez koymak iyi bir çözüm olabilir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

4 YORUM

  1. kübra gündoğar

    merhabalar benim oğlum 3aylık doğduğundan buyana burnu tıkalı busebeple devamlı olarak serum fizyolojik kullanıyorum bunun bir zararı olurmu şuandada balgamlı bir şekilde öksürüyor

  2. Benim kizim skiz aylik ve arDa oksuruyor doktara goturdm kulaklari itap olmayo baslamis bogazinda kizarma varms antibuyotik verdi doktor birde vitamin vermisti su an antibuyotik kulaniyorum ve oksuru daha fazla lasti nedn ne,yapmaliyim cok uzuluyorum cvp atin lutfn

  3. Kizim 9 aylik daima boqazindan hirilti geliyor

  4. merhaba oglum iki buçuk aylık arada uksuruyor ne yapa bilirim yermi günden fazladir oksuruyor. lütfen yanıt bekliyorum