Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Anne babaların olası ihtimallerle ilgili püf noktalarını bilmeleri bu duruma fayda sağlayacaktır. Anne babaların en sık yaptığı hata böyle durumlarda bilinçsizce hareket etmeleridir. Öncelikle öksürüğün balgamlı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hemen hemen her evde bulunan ve hiçbir zararının olmadığına inanılan öksürük şurupları gelişigüzel kullanılmamalıdır. Balgamlı öksürüklerde uzmanlar kesinlikle öksürük şuruplarını önermiyorlar. Öksürüğü sonlandırmak için yapılan bu tür müdahaleler daha çok soruna davetiye çıkarıyor. Çünkü öksürükten önce vucüttaki balgamdan kurtulmak gerekir. Şurupla kesilen öksürük çocuğun vucüdundaki balgamı muhafaza etmesine neden olabilir.

Balgamlı öksürük varsa uzmanların tavsiyesi bebeklerin sırtüstü değil yüzüstü yatırılmalarıdır. Bu yatış şekli bebeklerin balgamı daha çabuk atmalarına yardımcı olacaktır. Bu şekilde bebeklerin geceleri yatış şekli büyük derecede önem taşıyor. Daha dik pozisyonda yatırarak balgamın bebeklerin ağız ve burunları tıkamalarının önüne geçirmiş oluruz. Sırtına bir yastık ilave edip yan yatırmak yeterli olacaktır.

Diğer bir öneri de bebeklerin yattığı odanın nem oranını arttırmaktır. Özellikle de kuru öksürüklü bebeklerin odasında kaynayan bir su tutulması ortamdaki nemi arttırır. Fakat aynı anda odanın ısısını da kontrol etmeli, ısıyı yükseltmemelisiniz. Bebeğinizi doktora götürmek için de uzun süre beklemenize gerek yoktur. İki gün içinde geçmezse doktorunuza başvurabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü