Bebeklerde Normal Görülen Kusmalar

Bebeklerde Normal Görülen Kusmalar

Bebek zorlanmadan kusuyorsa bu Regürjitasyon olarak adlandırılır. Ya da buna fizyolojik reflü denilebilinir. Zorlanmadan kusma Regürjitasyon, yeni doğan bebeklerde yüzde otuz kırkında vardır. Üç ay civarında olan bebeklerde yüzde elli bebekte vardır. 4 aylık bebeklerin yüzde yetmişinde vardır. Genelde Regürjitasyon altı aydan sonra azalmaya başlamaktadır. Bebek herhangi bir efor sarf etmemektedir.

Bebeklerde Normal Görülen Kusmalar

Bebek beslendikten sonra zar azar ağız kenarında annenin sütü akmaya başlamaktadır. Buna fizyolojik kusma denilmektedir. Mide çok dolduğu zaman yemek borusu ile mide arasındaki kaslar tam gelişmediği için fizyolojik olarak geriye doğru bir kaçak olabilmektedir. Buna Regürjitasyon denilmektedir. Bebeğin efor sarf etmediği ve bebeği rahatsız etmeden olan bir kusma olduğu için bu fizyolojik bir kusmadır.

Ancak bu kusma genelde miktar olarak çok fazla oluyor ise, kusma olduğunda bebeği rahatsız edecek bir düzeyde oluyorsa burada anne bebeği besledikten sonra mutlaka bebeğini yarım saat dik bir şekilde tutması gerekir. Annenin bebeğin yatış pozisyonuna dikkat etmesi gerekir, bebeği kafası otuz kırk derece yukarıda olacak şekilde yatırmalıdır. Bunların kusmayı önlemeye faydası olmaktadır.

Eforsuz kusma hastalıklar dışında fizyolojik olduğu için annenin beslenmesi de kusmayı arttırabilmektedir. Eğer anne çok fazla kola içiyorsa, kahve içiyorsa bebekte Regürjitasyonu arttırır. Anne kuru yemiş tüketiyorsa bebekte reflüyü arttırır. Anne kakao, çikolata tarzı şeyleri çok tüketiyorsa, katkı maddesi içeren sucuk salam sosis gibi ürünleri çok tüketiyorsa bebekte kusmaya neden olmaktadır.

Özellikle inek sütü burada önemli bir faktördür. Annenin tükettiği süt veya süt ürünleri bebeğin kusma eğilimini arttırır. Annenin yumurta, çilek tüketmesi de bebekte kusma nedeni olabilmektedir. Yani fizyolojik kusmada birçok faktör değerlendirilebilir. Ama önemlisi bebeklerin üç dört aylıkken kusabilir, bebek kustuğu zaman akciğerine kusmuk kaçmaması için bebek yarım saat dik tutulmalıdır. Buna dikkat edilmesi gerekir. Ancak bekte kilo alımı hep aynı ise doktora gidilmesinde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Yazgül Çiçek

    Merhaba,benim kızım yaklaşık 8 aylık bir haftadan itibaren kahvaltı,öğlen yemeği ve meyvesini verdiğimde daha ilk kaşıkta zorla kendi kendine miğdesini bulandırıyo ve yemeyeği red ediyor ve bazende kusmayla sonuçlanıyo.Önceden daha rahat yediriyordum ve kızım da yiyordu. Şimdi yemek yedirmekte çok zorlanıyorum ve ne yapacağımı bilemiyorum. lütfen bana yardımcı olur musunuz?Düzeltmek ve yemek yemeği kızıma nasıl sevdirebilirim tekrardan.Şimdiden çok teşekkürler.