Bebeklerde Mide Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Mide bağırsak enfeksiyonunun bir diğer adı da mide gribi olarak bilinmektedir. Tıp dilinde ise ismi gastroenterit olarak geçmektedir. Mide gribi veya gastroenterit, sindirim sisteminin astarının bir iltihabıdır. Bebeğiniz mide bağırsak enfeksiyonuna yakalanmış ise ishal, kusma, karın ağrısı, ateş ve titreme gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Belirtileri hafif veya şiddetli olabilmektedir. Nedenlerine bağlı olarak sadece birkaç saat sürebildiği gibi günler boyunca da sürebilmektedir.

Mide bağırsak enfeksiyonu potansiyel olarak daha ciddi bir bakteri enfeksiyonundan da kaynaklanabilir. Diğer vakalar ise giardia adındaki parazitlerden kaynaklanmaktadır.

Bebeğinizde Mide Bağırsak Enfeksiyonu Belirtisi Nasıl Olmaktadır?

Bulaşıcı olarak bahsedilen mide bağırsak enfeksiyonu oldukça fazla etrafa yayılmaktadır. Bebeğinize virüs bulaşmasının nedeni, herhangi bir şey yemiş olmasından veya virüsü taşıyan biriyle bir bardak ya da mutfak eşyaları paylaşmış olmasından kaynaklanıyor olabilmektedir. Virüs belirtilerini göstermeden de virüsün bulaşması mümkün olmaktadır.

Bebeğinizde mide bağırsak enfeksiyonuna bağlı olarak hastalık meydana gelmiş ise bu bebeğinizin yemiş olduğu yemeklerden, içmiş olduğu içeceklerden veya çeşme suyundan bile virüs kapabileceği anlamına gelmektedir.

Bebeğinizin hastalığa yakalanmış olabileceği bir başka yol ise, herhangi bir madde ile temasa geçmek ve ardından ellerini ağzına koymasından da olabilmektedir. Bu sebep genellikle nadiren görünmektedir ancak özellikle kreş yerlerinde bu tür olaylar sıklıkla yaşanabilmektedir. Mikropların mikroskopik olduğunu ve bir çocuğun elleri kirli görünmese bile bakterilerle kaplanabileceğini unutmamak gerekmektedir.

  Mide Bağırsak Enfeksiyonu Ne Sıklıkla Yaşanır?

Bulaşıcı olarak yayılan mide bağırsak enfeksiyonu, dünya genelinde bebeklerde görülen hastalıkların ikinci sırasında yer almaktadır. Dünya genelinde bebeklerde görülen en fazla hastalığında soğuk algınlığına dayalı grip hastalığı olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Çoğu bebek mide gribiyle yılda en az iki kere karşılaşır, ama daha sık karşılaşılma olasılıkları da tabiki de bulunmaktadır. Çocuklar genellikle 3 yaşına girdikten sonra dokunulmazlıklarını artırırlar ve bu tür hastalıklara karşı vücutları direnç sağlar.

 Mide Bağırsak Enfeksiyonu Geçiren Bebeğinizi Ne Zaman Doktora Götürmelisiniz?

Bebeğinizin mide bağırsak enfeksiyonu geçirdiğinden şüpheleniyorsanız doktorunuza kısa bir zaman içerisinde gidilmesi önerilmektedir. Ayrıca bebeğiniz 24 saatten daha fazla kusması halinde, dışkısına kan bulaşması halinde ve aşırı telaşlı bir halde ise bu durumlarda en yakın yerdeki doktora götürmenizde fayda olacaktır.

Bebeğinizin idrarında azalmaların görülmesi durumu, gözlerinde aşırı derecede uykusuzluk belirtileri ve uykuya dalmada zorluklar yaşıyorsa, bebeğin cildi üzerinde kırışıklıkların meydana gelmesi durumunda, normalden fazla susuzluk belirtisi göstermesinin yanı sıra buna bağlı olarak dudaklarının kuru olması durumu, elleri ile ayaklarının normalden daha soğuk olması durumları mide bağırsak enfeksiyonuna yakalandığının belirtileri olmaktadır. Bu gibi durumlarda zaman kaybedilmeden en yakın hastanedeki bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

     Mide Bağırsak Enfeksiyonu Geçiren Bebeğe Nasıl Davranılmalı?

Bebeğinizin bakteri enfeksiyonu varsa, doktor antibiyotik reçete yazabilir. İlaç, bulaşıcı bir mide bağırsak enfeksiyonu vakası için yararlı olmayacaktır çünkü tüm bulaşıcı enfeksiyonlar gibi sadece ilaç bir etki etmemektedir. Çocuğunuza ishal tedavisi vermek sadece hastalığı uzatır ve potansiyel olarak ciddi yan etkilere de neden olabilmektedir.

Bir çocuk akıntı kaybettiğinde kusma, ishal veya ateşten kaynaklanıyorsa mide bağırsak enfeksiyonunun ana kaygısıdır. Bebeğinize mümkün olan en kısa sürede onu yeniden su katılmasına yardımcı olmak için daha sık göğüs veya şişe süt besleme yöntemini uygulamak gerekiyor.

Doktor kusmakta olan bebeğin miktarına bağlı olarak kaybedilen sıvıları, mineralleri ve tuzları değiştirmek için elektrolit bir oral solüsyonu önerebilir. Doktor bebeğinizin yaşı ve kilosunu baz alarak içilmesi gereken miktar hakkında da bilgi verir.

Bazı doktorlar mide gribi geçiren çocuklara elma suyu verilmesine karşı tavsiyelerde bulunur, bu da ishale neden olabilmektedir. Bununla birlikte, altı aydan önce 600’den fazla çocuk için yapılan yeni bir araştırmaya göre, mide bağırsak enfeksiyonu geçiren çocukların seyreltilmiş elma suyunda daha iyi sonuç verdiği ortaya çıkmıştır. Bebeğinizin doktorundan kendisine uygun bir tedavi yöntemi önermesini ısrarlı bir şekilde istemeniz gerekmektedir.

  Bebeklerdeki Mide Bağırsak Enfeksiyonu Hastalığının Tedavisi

Her bebek bezi değişikliği yapıldığında veya banyosunu ettirdikten sonra bebeğinizin gıdalarını hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve ılık suyla iyice yıkamanız gerekmektedir. Ayrıca, gün boyunca bebeğinizin ellerini sık sık yıkamak da iyi bir fikirdir.

Çocuğunuzun ishale, kusmaya ve ateşe eğilimi var ise bu durumun önlenmesi için bebeğinizin, doktorun önerdiği aşı süresine bağlı olarak iki veya üç dozda rotavirüs aşısı yaptırılmalıdır. Dozlar genellikle 2 ile 6 aylık yaşlar arasına uygun olarak verilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi