Bebeklerde Makat Çatlağı Sorunu

Bebeklerde Makat Çatlağı Sorunu

Yeryüzü üzerindeki en kıymetlilerimiz evlatlarımız doğdukların andan itibaren bizim parçamız olmakla birlikte yavaşça büyümeye ve gelişmeye başlarlar. Bebeklik dönemleri aslında en sıkıntılı ve sancılı geçen dönemdir, çünkü ilk 0–3 ay anne bebek bağını oluştururken bebeğiniz anne sütü almıyor ya da çeşitli sebeplerden alamıyorsa bağışıklı sistemi oldukça zayıf düşer. Ayrıca anne sütü alınmayan durumlarda ek gıdalara geçiş de daha erken dönemlere rast gelir, ek gıdaya geçerken oldukça büyük özen ve dikkat gösterilmelidir birden katı olarak nitelendirilen gıdaları tüketimi bebeğiniz açısından risk taşımaktır. Normal besinlere bağırsakların alışamamasından kaynaklı bebeklerde ishal veya kabızlık sorunları rastlanır ve bunun neticesinde de bebeklerde makat çatlağı rahatsızlığı yaşanır. Bu rahatsızlık aşırı ağlama ve sürekli ıkınma sonuncunda da meydana gelebilir, hangi sebepten kaynaklı olursa olsun uzman bir hekim tarafından yardım alınması şarttır.

Beslenmeden kaynaklı yaşanılan kabızlıklarda yeni bir besin programı oluşturulması ile birlikte bir yandan da makattaki çatlak sorunun tedavi edilmesi gerekir aksi halde çatlak problemi kronikleşerek bebeğinizin canını daha fazla yakar. Yani rahatsızlığın nedeni ve sonucu ile aynı anda mücadele edilmelidir, istenilen şartlara uyulduğu takdirde tedavi süresi 7 ila 10 gün arasında değişmektedir. Bu rahatsızlıkta cerrahi müdahaleye pek başvurulmaz ama yinede hem dışkılama sorunu hem de makat çatlağını aynı anda yaşayan bebekleriniz oldukça rahatsız olacağı için hem huy değiştirebilir hem de iştah sorunu da yaşayabilirsiniz.

Eğer bebeklerde makat çatlağı sorunu yaşamak istemiyorsanız bir ek gıdaya geçiş döneminizde anne sütü veya mama ile birlikte verebileceğiniz yiyecekleri öğrenmek için sağlık kuruluşlarından yardım alabilirsiniz veya çocuk doktorlara sorarak da ek gıda yedirmeye başlayabilirsiniz. Çok sulu ya da çok katı yiyeceklerden ziyade mide ve bağırsaklarının sindirebilecekleri yiyecekleri tercih etmelisiniz ayrıca ilk olarak yedireceğiniz meyve sebze gibi özellikle alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Bazı alerjik reaksiyonlar mide bozukluğu şeklinde aksedebilir ve bunun neticesinde ishal gibi durumlarla karşılaşılır.

Bebeklerde makat çatlağı sorunu tedavisi için mutlaka bir uzman yani çocuk doktoru tavsiyesi eşliğinde önerdiği pomat krem ve benzeri ilaçları kullanmalısınız. Ayrıca gıda kaynaklı ise yeniden bir beslenme programı oluşturmanıza yardımcı olmasını talep edebilirsiniz. Önce sorunun özü çözümleme yoluna gidilmeli ki tedavi süreci daha sürsün ve istenilen sonucu alabilin. Ayrıca şu önemli noktayı da belirtmekten kaçmayalım anne sütü alımında bulunan bebeklerde genel olarak kabızlık veya ishal sorunları ile karşılaşılmaz bu yüzden mümkün olduğu kadar anne sütü vermeye gayret göstermelisiniz. Eğer mama ile büyüyen bir çocuğunuz var ise o halde mamayla orantılı miktarda su vermeniz gerekir ki kabızlık sorunu ile karşılaşmayasınız. Her ne kadar çok sık olarak karşılaşılmasa da bebeğinizin acı çekmemesi adına oldukça dikkat ve özenli hareket etmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi