Bebeklerde Kusmanın Nedenleri: Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Kusmanın Nedenleri: Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde görülen rahatsızlıkları incelemeye devam ediyoruz. Bu sefer bebekelrde kusma sorunu üzerine kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Bebeklerde Kusma

Kusma bebeklerde genellikle ilk haftalarda sıkça görülen bir olaydır. Kusma; karın kaslarının ani şekilde kasılması sonucu midenin içindekilerin dışarı ağız yoluyla atılması olayıdır. Bu olay anneleri endişelendiren bir olaydır. Özellikle yeni doğan bebeklerde bu olay yaşandığında anne panikler. Bebeğinin yeteri kadar beslenmediğini düşünür. Çünkü bebek sürekli kusuyordur. Bunun sonucunda da bebek yeteri kadar doymuyor ve beslenemiyor diye düşünebilirsiniz. Ancak eğer bebekte normal kilo alımı devam ediyorsa paniklemeye gerek yoktur.

Bu olay bebek büyüdükçe azalacaktır. Ama ilk aylar kusma normaldir. Bazı bebeklerde ilk 6 ay kusma devam edebilir.

Bebeklerde kusma nedenleri: Bebeklerde kusma sebepleri

· Yeni doğan bebeklerde zorlanmaksızın kusma gözlenir. Yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler. Kilo alımı normal şekilde devam ediyorsa bu sorun yaratmaz. Bebek büyüdükçe bu durum da azalacaktır.

· Kusmanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan biride sindirim sistemine bulaşan virüslerdir.

· İlk günlerinde görülen kusma nedenleri doğuştan gelen hastalıklar, süt alerjisi ve çeşitli enfeksiyonlardır.

· Kusmaya neden olan enfeksiyonların başında; idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide ve bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

· Bütün bebeklerde kusma olayı düzenli olarak görülür.

· Bebekler aşırı beslendiğinde kusabilirler. Beslenme sırasında çok fazla hava yuttuğu zaman bebek kusabilir.

· Kusma miktarı ilk haftalarda önemlidir. Az kusmalar genelde zararsızdır.

· Anne sütü ile beslenen bebekler, biberonla beslenen bebeklere oranla daha az kusarlar. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler çok fazla beslenmediği ve daha az hava yuttuğu için fazla kusma görülmez.

· Bazı bebeklerde ağız ile beraber burundan kusma da olabilir. Bebeklerde mide bulantılarını anlamak mümkündür. Eğer bebek besinleri istemiyor, huzursuzluk, solgunluk, terleme gibi olaylar yaşıyorsa midesi bulanıyor demektir.

· Yanlış beslenmeden dolayı da kusma olabilir. Aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler ve beslendikten sonra gazı çıkarılmayan bebekler kusabilir. Beslendikten sonra gaz çıkarma olayı önemlidir. Anneler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Yeni doğan bebeklerde görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. En sık rastlanan nedenler; barsak tıkanıklığı, barsak darlıkları, karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması, bağırsağın belli bir bölümünün olmamasıdır. Böyle şiddetli kusmalarda hemen doktora başvurulmalıdır. Normal kusmalar bebeğin gelişmesini pek etkilemez. Ancak bebek kilo almıyorsa, süt ağzından fırlayacak düzeyde şiddetli kusuyorsa, aşırı kusma oluyorsa, yeşil ya da kahverengi kusuyorsa, bebekte halsizlik, ateş gibi rahatsızlıklar varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Böyle durumlarda kusma ciddi bir problemdir.

Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir? Kusan Bebekler İçin Yapılabilecek Çözümler

Bebeklerde kusmayı azaltmak için bazı konularda dikkatli olmanız gerekir. Bebeğinizi sağlığını çok önemsemelisiniz.

* Beslenme saatleri sakin ve huzurlu şekilde geçmelidir. Bebeğin sakinleşmesini sağlamalısınız. Bebeğiniz sinirlenebilir, bu yüzden beslenme işini bebek sinirlenmeden önce bitirmelisiniz.

* Bebeğin ateşinin olup olmadığına bakmalı ve eğer ateşi varsa düşürmeye çalışmalısınız.

* Bebeğinizi az az besleyin ve normalden daha az miktarda süt verin.

* Bebeğinizi emzirdikten ya da beslenmeden sonra sallamayın ve hoplatmayın.

* Mümkünse beslenmeden sonra oturtmaya çalışın. Eğer bebek oturabiliyorsa 15-20dakika oturmasını sağlayın. Bebek oturamıyorsa o zamanda fazla hareket ettirmemeye özen gösterin.

* Beslenme sırasında yuttuğu havayı dışarı çıkarmalısınız. Bunun için bebeğin geğirmesini sağlayın.

* Biberon kullanan bebeklerde biberon deliğinin boyutu önemlidir. Bu yüzden biberonu kontrol edin. Biberon deliği boyutu büyük ise süt çok hızlı akacaktır. Küçük olduğunda ise süt akmayacak bebeğiniz yorulacak ve hava yutacaktır. Bu nedenle doğru biberon seçmek için dik tutulduğunda eğer birkaç damla süt akıyorsa doğrudur.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebek Beslenmesi: Yeni Doğan Nasıl Beslenir? başlıklı makalemizde yeni doğan bebeğin beslenmesi, yeni doğan bebeğin emzirilmesi ve yeni doğan bebeğin günlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

35 YORUM

 1. bebegim 3 oldu agzindan ve burnundan sut cikartiyor bu durum normalmi bilen varsa lutfen yardimci olsun

 2. bende de aynı dert var doktora götürdüm bebek reflusu dedi 8 ay sonra geçermiş

 3. slm benim bebegimde cok kusuyo canımı sıkıyo bu durum ne yapmalıyım yada ne zaman gecer bilgilendirirseniz sevinirim

 4. bu bütün bebekklerde war yaaa!bizdede war korkutuyor insanı

 5. benimde bebeğim burnundan kusuyor o daha 2 haftalık çok üzülüyorum onu öyle görünce

 6. benimde 6aylık bebeğim çok kusuyor fışkırıcasına çok korkuyorum

 7. bilgileriniz gercekten cok aciklayici tedekurlerr

 8. benim oğlum 7aylik bugün kusmaya başladı çok korkuyorum bu kış ayında hasta olacak diye acaba enfeksiyona mi kapıldı o yüzden kusuyor olabilir mi

 9. benim oğlum 16 aylık ve 1 haftadır kusuyor ne yapıcamı şaşırdım lütfen yardımcı olurmusunuz

 10. bilgileriniz cok acik tesekkurler

 11. benim bebegim 2 aylık her emzirdikten sonra kusuyr fazla kusuyr bende endıselenıyrum hangı dr goturduysemde kusar dıyrlar ama cok kusuyr oyle fıskırır gıbı degıl ama kusuyrrrrr cok fazla bırsey varmıdır

 12. benim bebeğim 2 aylık.nerdeyse birbuçuk aydır kusuyor.ama az değil ağzından burnundan fışkırırcasına kusuyor.iki üç defa doktora götürdüm pek bir şey anlamadılar.

 13. Benim bebeğimde çok kusuyor 4aylık oldu hala kusuyor. Ne olur kusmaması için ne yapabilirim bana yardım edin.

 14. benim bebeğimde 3 aylık ve halen kusuyor hem de fışkırırcasına.2 aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.o da kusturuyormuş.ama şimdi neden kusuyor anlamıyorum.üşütüyormuyum acaba ondan olabilirmi.fikri olan var mı

 15. 3 gündür bebegim uykuda kusuyor. Cok korkuyorum napabilirim. Doktoru önemli bisey yok dedi

 16. bızım göktug bebekte 6 aylık kusuyo emdıgını cıkartıyo doktora gıttık tahlıl kan ve idrar aldılar enfeksıyon buldular ıgne fıtıl falan verıldı cok endıselenıoruz

 17. benim bebegimde 6 aylik resmen fiskirtarak kusuyor bende bilmiyorum ne yapcam

 18. Benim bebegimde 4 aylik oldu hala kuduyor hemde peynir gibi kusuyor cok korkuyorum doktora goturdum ama normal dedi yinede endiseleniyorum ;(((

 19. ya korkmayin uzulmeyin bu genetik bisey diyorlar dktor caninizi skmayin
  Bosuna benimki daha cok kusuyor yani sadece sizinkiler degil drlar
  Cok iyi normal diyorlar viyanada

 20. Benim oglumda cok kusardi,doktor kustugunda hiç bir şey söylemeyin dedi,zamanla azalır dedi ve kendiliğinden geçti;

1 2