Bebeklerde Kusmanın Azalması İçin Ne Yapmalı?

Bebeklerde Kusmanın Azalması İçin Ne Yapmalı?

Bebeğim çok kusuyor, ne yapmalıyım? Kusmayı azaltmak için yapabileceğiniz bazı basit püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bebeklerde Kusmanın Azalması İçin Ne Yapmalı?

Bebek bir ya da iki kez arka arkaya kustuysa, anne bu kusmayı herhangi bir enfeksiyona bağlı olduğunu düşünüyor ise, bebekte kusmanın yanında dalgınlık yoksa, kafa travması hikâyesi yoksa, çok yoğun bir ateşi yoksa, halsizliği yoksa, ciddi sorunları düşündürebilecek kanlı kusması ya da kanlı ishali yoksa bebek bir iki kez kustuktan sonra sıvı kaybı olmaması için öncelikle bebek bir iki saat beslenmez. Bebeğin midesinin dinlenmesi gereklidir.

İkincisi, bebek kustuktan sonra su içmemelidir. Çünkü su kalorisi olmayan bir sıvıdır ve bebeğin kusmasını daha da artıracaktır. Besinler bağırsaklarda emilmediği için bebek yeterli kalori alamamaktadır. Bir iki saat beklendikten sonra bebek eğer anne sütü alıyorsa annesi bebeği normalden daha kısa emzirmelidir.

Bebek ek besin alan daha büyük bir çocuksa oral elektrolit solüsyonu olabilmektedir. Eğer bunlar yoksa kalorisi olan sıvı şeyler bebeğe azar azar verilebilir. Bebek kustuktan iki saat sonra bebeğe verilecek olan besin miktarı on beş yirmi cc olmalıdır. On beş dakika beklendikten sonra da aynı oranda besin verilmelidir. Daha sonra beslenmeye normal şekilde devam edilmelidir. Bebek kusmuyorsa daha sonra farklı besinlere geçilebilinir.

Daha büyük bir çocuksa farklı besinler yiyebilir. Muz, havuç suyu içebilir. Ama hiçbir zaman kusan bir bebekte kusma devam etmiyorsa ilk yirmi dört saatte bebeğin normal aldığı besinden fazlası verilemektedir. Bebeğe normalde yediğinden daha fazla besin verilirse bebek doğal olarak kusacaktır. Bu sıvı kaybını önlemek açısından önemlidir. Eğer bu önlemler alındığı halde bebekte kusma devam ediyorsa, bebek idrarını yapmamış ise, bebekte dalgınlık olmuş ise doktora gidilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Yorumunuz