Bebeklerde Kulak Ağrısı Kaçıncı Ayda Başlar, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Kulak Ağrısı Kaçıncı Ayda Başlar, Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizin bir kulak enfeksiyonu veya başka bir hastalık olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu ruh halindeki bir değişikliği gözlemektir. Kulakta oluşan iltihaplanma sonucunda ise kulak ağrılarının meydana gelmesi kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Bebeğiniz durduk yere telaşa girerse ya da her zamankinden daha aşırı bir şekilde ağlamaya başlarsa, bu durumda bir sorunun ortaya çıktığı anlamına gelmektedir. Eğer bir ateş hafif ya da yüksek olsun meydana gelirse, muhtemelen kulak ağrılarından veya kulak iltihaplanmalarından dolayı ortaya çıktığını düşünmek yanlış olmaz. Kulak enfeksiyonları ortak bir soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu izlemeye eğilimlidir, bu yüzden bunu da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Bebeklerde Kulak Ağrımalarının ve Kulak İltihaplanmalarının Belirtileri

   Kulakları Tutup Çekmesi

Bebeğiniz kulaklarını çeker veya sürekli olarak kulaklarını tutarsa bu durumda kulakta ağrı oluşması veya iltihap oluşması ihtimalleri göz önünde bulundurulmalıdır.  Bu durum, acı çektiğinin bir işareti olabilir. Bebekler diğer birçok nedenden ötürü kulaklarını çekerler, bu nedenle bebeğiniz aksi halde iyi görünüyorsa muhtemelen kulak enfeksiyonu yoktur.

   İshal veya Kusma Durumları

Kulak enfeksiyonuna neden olan ağrılar da vücut sistemini etkilemektedir.

   İştahın Azalma Durumları

Kulak enfeksiyonları ağrılı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bebeğinizin yutkunması ve çiğnemesi için de acı verebilirler. Bebeğiniz bir kulak enfeksiyonu geçiriyorsa, ilk birkaç süt yudumu almasından sonra göğüs veya şişeden uzaklaştırmanız gerekmektedir.

 Kulaktan Boşaltılmış Haldeki Sarı veya Beyaz Sıvının Olması 

Genellikle çoğu bebeğin başına gelmez, ancak bu bir enfeksiyon işaretidir. Ayrıca bu durum, kulak zarında küçük bir delik oluştuğuna işaret eder.  Bu durumlarda endişelenmeye gerek yoktur çünkü enfeksiyon tedavi edildikten sonra iyileşmektedir.

   Hoş Olmayan Kokunun Etrafa Yayılması

Çocuğunuzun kulağından gelen kötü bir koku olabilir. Bu durum kulakta iltihaplanmaya bağlı olarak kulak ağrısına da neden olmaktadır.

     Uyku Güçlükleri Çekmesi

Kulakta iltihaplanmaya, tahrişlenmeye veya ağrıya bağlı olarak bebeklerde huzursuzluk durumları meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda gece yatmadan önce kulaklarında müthiş derecede ağrılar meydana geldiği durumlarda bebeğiniz maalesef uyuma aşamasına geçmesi beklenilemez.

  Bebeklerde Kulak İltihapı ev Kulak Ağrısı Yaygınlığı

Bebeklerde neredeyse yüzü geçkin hastalık türleri görünmektedir. Bu hastalık türleri genellikle vücudun mikroplara karşı direnç koymamasından kaynaklı sorunlar olmaktadır. Bebeklerde genellikle görülen hastalıklar arasında kulak iltihabına bağlı olarak gelişen kulak ağrıları en başları çekmektedir. Yapılan araştırmaların sonucuna göre, bebeklerin yüzde 23’ünün ilk doğum günlerinde en az bir kulak enfeksiyonu geçirdiğini ve yarısından fazlasının yine 3 yaşında en az bir kulak enfeksiyonu geçirdiğini ortaya koymuştur.

Kulak Enfeksiyonuna Neden Olan Husus Nedir?

Kulak enfeksiyonuna bakteriler veya virüs neden olabilir. Bebeğin kulak zarının arkasındaki sıvı birikir ve enfekte olduğunda bu rahatsızlık meydana gelir.

Mikroplar karanlık, ılık ve ıslak yerlerde yetişirler. Bu nedenle sıvı dolu bir orta kulak mükemmel bir üreme alanıdır. Enfeksiyon kötüleştikçe, kulak zarının içindeki ve arkasındaki tahriş kötüleşir. Bu da durumu daha da acı verici hale getirir. Bebeğiniz enfeksiyonla savaştığı durumlarda ateşi de yükseliş göstermektedir.

     Bebeklerde Kulak Enfeksiyonları Neden Bu Kadar Yaygındır?

Mikropların ve bakterilerin kulak içlerine nasıl sık temas ettiğini görmek için kulağın iç kısımlarına bakmak gerekmektedir. Östaki borusu adı verilen bir kanal, orta kulağı boğazın arka tarafına bağlar ve basıncı dengelemeye yardımcı olur. Ancak boğaz burunla birlikte bakteriler için nemli bir üreme alanı olarak işlev görür. Bir bebeğin östaki borusu kısa, geniş ve yatay olduğu için boğaz ile burun salgılarına herhangi bir mikrop türü daha kolay geçebilir. Kulağın boşluk olan bir kısmına sıkışan herhangi bir sıvı mikropların büyüyüp yayılması için oldukça uygun bir ortam olduğu gibi, bu nedenle birçok küçük çocukta görülen sık kulak enfeksiyonları fazlasıyla sıkıntılı zamanların geçirilmesine neden olmaktadır.

Kulak Enfeksiyonlarının Düzgün Şekilde Tedavisi Neden Önemlidir?

Çocuğunuzun işitmesi, kulak zarının doğru titreşimine ve orta yapılara bağlıdır. Yinelenen enfeksiyonlar kulak zarına zarar verebilirken, tekrarlanan sıvı birikimi titreşimleri nemlendirir ve her ikisi de işitme ile etkileşime girer. Bu nedenle, özellikle bebeğiniz konuşmayı öğrenirken kulak enfeksiyonlarını ciddiye almak zorunludur. Periyodik işitme kaybı konuşma gecikmelerine ya da daha sonra okul performansını etkileyebilecek dil problemlerine neden olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi