Bebeklerde Konuşma Zamanı Ne Zamandır, Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Konuşma Zamanı Ne Zamandır, Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren onu çok seven anne ve babalarının himayesi altında büyüme ve gelişmelerine devam ederler ancak oldukça küçük oldukları için ihtiyaçlarını dile getirebilmeleri mümkün değildir. Yinede anne ile bebek arasında gelişen o bağ sayesinde bakışından ağlayışından anne bebeğin ne istediğini anlar, tabi bu durum dış çevre açısından yeterli değildir ki zamanla konuşma öğrenilir ve yavaşça bir birey oluşumu içerisine girilir. Konuşma gibi benzer yetilerin gelişmesi ve tam olarak erişkinlere yetişebilmesi zamanla ve tabi ki bolca özenle olur. Peki, bebekler ne zaman konuşur? Hangi dönemlerde atakları olur ya da neleri yapamazsa sorun vardır şeklindeki soru işaretleri ebeveynlerin kafasında dolaşıp durur. Özellikle ilk deneyimlerinde çeşitli kaynaklara başvurulur ancak bilinmesi gereken ilk şey bebeğinizin bütün fiziksel ve zihinsel gelişimi içerisinde bulunduğu zaman dilimine uygun olarak gelişir ve eğer bir farklılık gözlemlenirse sorun vardır.

Bebeklerde ilk konuşma çabaları 3. Aydan itibaren başlar çeşitli duygusal olaylara verdiği tepkileri dile getirmeye çalışır ki bu süreç 15. Aya kadar gelişerek daha da anlamlı olabilecek kelime ya da kelime gruplarına dönüşebilir. Gerçek anlamda ise cümle kurabilme veya dışarıdan kişilerinde anlayabileceği şekilde konuşma gelişimi ise 18. Ay ve 50. Ay arasında gelişir. Dışarıdan bakıldığında uzun bir süreç gibi görünse de bu bebekleriniz için oldukça zorlayıcı ve yorucu bir dönem olabilir, özellikle bu dönemlerde yaşadıkları olumsuz olaylar yüzünden bütün alandaki gelişimleri aksayabilir ki ileriki yaşamlarını olumsuz etkileyen izler bırakabilir.

Bebekler ne zaman konuşur sorusunun cevabı aslında oldukça uzun bir dönemi kapsar, hatta tam anlamı ile istedikleri ya da istemediklerini ifade edebilmeleri içinde 50. Ay ve 80. Ay aralığına erişebilmeleri gerekir. Ancak bazı sebeplerden dolayı miniklerimizin dil olarak gelişimleri aksayabilmektedir ki uzmanlara göre normal gelişim sergileyen çocuklarda en geç 3 yaşa kadar anlaşılır şekilde konuşma kabiliyetinin yer alması gerekir. Aksi durumlarda bir sorun olduğunu bilmeli ve erken tedavi ile yaşanılan gelişim geriliğinin önüne geçilmelidir.

Bu gibi durumlarda öncelikle altında yatan sebepler incelenmeli ve ortadaki engel kaldırılmaya çalışılmalıdır. Genetik sebepler, duyusal sorunlar, nörolojik etkenler, nöropsikiyatrik sebepler, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, çevresel faktörler, yaşanılan çeşitli travmalar ve tabi ki ilgi ve sevgiden uzak büyüme gibi etkenler çocuklarda farklı şekilde gözlemlenir ki en bariz ortaya çıkış şekli konuşamamadır. Bu tür fizyolojik ve psikolojik sorunların erken fark edilmesi ve yardım alınması sayesinde çocuğunuzun dil ve konuşma becerilerindeki problemler ortadan kalkabilecektir. Bir anne baba olarak bebeklerdeki konuşma gecikmesi problemini nasıl anlamalıyız, nelere dikkat etmeliyiz. Bu konuda yardımcı olacak bazı önerilerde aşağıda yer almaktadır;

 • 6.ay: eğer sizin sesinize ya da çevredeki diğer seslere karşı duyarsız ve ilgisiz kalıyorsa,
 • 9.ay: bebeğinize ismiyle hitap etmenize rağmen tepkisiz kalıyorsa,
 • 12.ay: şimdiye kadar hiçbir şekilde anlamlı veya anlamsız bir kelime söylemediyse ya da söylerken birden söylememeye başladıysa,
 • 15.ay: görsel olarak tepkimeli konuşmalara kayıtsız kalıyorsa veya çeşitli fiziksel tepkimeleri yapmıyorsa,
 • 18.ay: gelişim sürecinin ilerlemesine rağmen hala anne baba gibi sınırlı kelime dağarcığına sahipse ya da kullanıyorsa,
 • 2.yaş: birkaç kelimelik cümleleri kuramıyorsa veya hala anlaşılamaz şekilde konuşuyorsa ve tekrarlayarak konuşuyorsa,
 • 2,5.yaş: çocuğa en yakın olan sizler bile konuşmasını anlamıyorsanız,
 • 3.yaş: isteklerini dile getirebilecek kadar ki temel cümleleri kuramıyorsa,
 • 3,5.yaş: dış çevre tarafından konuşmalarının anlaşılmaması,
 • 4.yaş: isteklerini ya da rahatsızlıkları açık ve net bir şekilde dile getirememe
 • 5.yaş: bulunulan çevre ve yaşanılan olaylara uygunsuz olarak konuşma, sürekli kekemelik yaşanması,
 • 6.yaş: unutkanlık, tersten konuşma veya anlatım sırasında uygun kelimenin bulunamaması,
 • 7.yaş: çeşitli konuşma bozukluklarının bir arada veya herhangi biri olarak rastlanılması,
 • 1 ve 15 yaş: ilerleyen anlamsız ses çıkartılması ve kısık ya da boğuk sesle konuşulması,

Eğer çocuğunuzda bu tür belirgin şekilde problemler ile karşılaşıyorsanız veya diğer gelişim alanlarında size ters gelen bazı sorunlar algılıyorsanız o zaman vakit kaybetmeden hemen bir uzmana gitmenizde ve tabi ki erken tanı ve tedavi ile aradaki farkı kısa sürede kapatmanız mümkün olur.

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi