Bebeklerde İsilik Tedavisi ve İsilikten Korunma Yolları

Bebeklerde İsilik Tedavisi ve İsilikten Korunma Yolları

Daha hafif olan isilikler küçük ve kolayca patlatılabilen, ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülürler. Daha ağır vakalarda ise kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşur. Bu döküntüler sıcakta karıncalanma ve kaşınma hissi oluşturur. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur. Fakat yine tekrarlayabilir.

İsilik yaygın olarak bebeklerin yanaklarında, gözkapaklarında ve bazen de burnunda oluşur. Ayrıca bel lastikleri gibi ter bezlerinin tıkanmasına neden olan malzemelerden ötürü de görülebilir.

Bebeklerde İsilik Neden Olur?

Bebeklere aşırı nemlendirici kullanma ve dar giysiler giydirmek gözenekleri tıkayabilir. Sabun ve deterjanlar sorunu daha da arttırırlar. Bazı isiliklerde mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilmektedir.

Bebeklerde İslik Tedavisi: İsiliğe Ne İyi Gelir?

Sıcak havada bebek serin tutulmalı, bezi sık sık kontrol edilmeli ve ıslak olmaları halinde değiştirilmelidir. Bel lastiği sıkı naylon külotlar kullanılmamalıdır. Nemlendirici hafif bir şekilde sürülmeli fakat koyu nemlendiricilerden kaçınılmalıdır. Bebeklerin cildini sabun kullanmak yerine ılık suyla yıkamak da faydalı olabilmektedir.

Hafif dereceli isilikler tedavi gerektirmez. Bebeğin serin tutulması ve hafif nemlendiricilerin kullanması yeterli olabilmektedir. Deride iltihap oluşan bazı durumlarda ise kaşıntıyı hafifletmek için kortizonlu bir krem kullanılabilmektedir. Ayrıca mantara karşı bir krem de verilebilir.

Bebeklerde İslik İçin Korunma Yolları ve Dikkat edilecek noktalar:

Sıcak havada bebeği serin tutmak.

Sıkı giysiler giydirmekten kaçınmak.

Çok fazla nemlendirici kullanmamak.

Bebeğin altını sık sık değiştirmek.

Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmemek.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü