Bebeklerde İshal Tedavisi: Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshal Tedavisi: Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

İshal, bebeğin kakasının yumuşak ve sıvı kıvamda olması demektir. Diğer bir anlamıyla dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani artış demektir.

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir? Bebeklerde İshal nasıl anlaşılır?

Genellikle yeni doğan bebeklerde ve süt çocuklarında gözlenir. 2 yaşına kadar da devam edebilir. Ancak iki yaşından sonra pek ishal olayı olmaz. Yeni doğanda anne sütüyle beslenmeden dolayı günde 6–7 kez sarı renkte dışkı olması normaldir. Ama normalden daha sıvı ve sıl olması ishal olduğu anlamına gelir. Diğer belirtiler ise, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı ve kilo kaybıdır. Bu bulguların görülmesi bebeğin ishal olduğu anlamına gelir. İshal olan bebeklerde sıvı kaybı çok olur. Zaten ishal tedavisinde ki amaç da sıvı kaybını önlemektir.

Bebeklerde İshalin nedenleri nelerdir?

· En sık nedeni el-ağız yoluyla bulaşan mikroplardır. Yani virüsler ishalin başlıca nedenidir. Bazı bakteriler ishale yol açabilir. Bebeklerde de bu çevreden gelir. Bu yüzden bebekle temas edilirken mutlaka eller yıkanmalıdır.

· Yeni doğan bebeklerde ilk zamanlar anne sütü alındığında bol sıvı dışkılama yapabilir. İlk günler sarı renkte olan dışkı birinci aydan sonra koyulaşmaya başlar.

· İnek sütü alerji yapabileceğinden bebeklerde ishale neden olabilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde de annenin tüketmiş olduğu süt ve süt ürünleri emzirme yoluyla bebeğe geçebilir ve ishal yapabilir.

· Bozuk ya da son kullanma tarihi geçmiş mamalar bebekte ishal yapabilir.

· Bir diğer ishal nedeni de hazırlanmış mama bebeğe verildikten sonra kalanının daha sonra tekrar verilmesidir. Böyle durumlarda bozulmaya bağlı ishal söz konusu olabilir.

· Besinlere bağlı olarak bebek ishal olabilir.

· Çoğu zamanda yiyecekler ve suya bulaşan bakteri, virüs ve parazitlerin ishale neden olduğu gözlenmiştir.

· İshalin bir başka nedeni de doğuştan kaynaklanan metabolizma hastalıkları, bağırsak hastalıkları, beslenme hataları yer alır.

· Besin alerjisi ve çölyak hastalığı ishale neden olabilir. Bunlar yapıya bağlı nedenlerdir. Bağırsak enzimlerinin eksikliği de ishale neden olabilir.

Bebeklerde İshal Tedavisi

İshal geçici bir durumdur. Ancak yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kanlı dışkı ve çok sık sıvı dışkı yapılıyorsa hemen bebek bir doktora götürülmelidir. Bu bulgular tehlikeli olabilir. Bunun yanında bebekte ağız ve dil kuruluğu, bıngıldak çökmesi, gözyaşı dökmeden ağlamalar, kusmalar ve idrar da azalma varsa acilen bir doktora götürülmelidir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

İshal bebeklerde bir iki gün ve ya en fazla bir hafta sürebilir. Kaybettiği sıvının yerine bebek yeni sıvılar tüketmelidir. İshal olan bir bebeğin dışkısı hemen katıya dönmez. Bir haftalık süreçte yavaş yavaş katıya döner. İshal olan bebek daha sık emzirilmelidir. Kaybettiği sıvıyı tekrar almak için anne sütü almalıdır. 6 ay ve yukarısı içinde sık şekilde kaynatılmış su vermek gerekir. Bebek ishal olduğu için ishale dayalı olarak altı tahriş olabilir. Bu yüzden bebeğin altını sürekli olarak yıkamak ve koruyucu bir krem sürmek gerekir. Özellikle geceleri bebeğin daha rahat uyuması için bu gereklidir. Bunun yanında bebeğin altını sık olarak değiştirmek de gerekir. Bebeğin daha çabuk iyileşmesi için; ev ve çevre hijyeni, annenin ellerinin temizliği, kullanılan malzemelerin temizliği, mama hazırlamadan önce ellerin yıkanması önemli rol oynar. Özellikle anne bu konulara dikkat etmelidir.

İshal olan bir bebek çok sıvı kaybedeceği için bol su tüketmelidir. Suyun kaynatılarak bebeğe verilmesi gerekir. Her zaman verdiğiniz sudan fazla bebeğe su verin. Ancak bebek emiyorsa suyu anne sütünden alacaktır. Bunun için de bebeği az ve sık emzirin. İnek sütünü bu dönemde bebeğe fazla miktarda vermeyin. Bunun yerine yoğurt verebilirsiniz. Doktora danışmadan bebeğe asla ilaç vermeyiniz.

Anne Günlüğü

62 YORUM

 1. benim 11aylık bir oğlum var.5gündür ishal dra götürdüm serum verip eve yolladılar.hala geçmesini bekliyorum bildiğim tüm yöntemleri denedim.çok çaresizim.bana yardım edermisiniz?

 2. üç aylık bebeğim ishal neden olbilr anne sütü ile besleniyor
  neyapmam gerek

 3. bebeğim 1 haftlık ishal durmuo ne yapmwam gerekir acil cevap lütfen şimdiden teşekkürler

 4. benimde 3 aylık oğlum var anne sütüde alıyor bazen mama veriyorum doymadığında oda isal ben pirinç suyu veriyorum doktorumuzun tavsiyesi pirinci kaynatıyorum suyuna biraz şeker koyuyorum ve yediriyorum iyi geliyor

 5. benimde 4 aylık bebeğim ve sürekli ishali var. birde sümükümsü bi yapısı oluyor.ben ne yapıcam bilemiyorum.sürekli ağlıyo ve gündüz uyumuyor.zor durumdayım.hastahaneye götürmek istemiyorum çünkü küçücük yavruma serum takarlar dayanamam.oda çare değil zaten.birşeyler yapmalıyız bu yavrulara ama ne?

 6. bu pirinç suyu harbiden iyi geliyormu..denemelimiyim..doktormu önerdi gerçekten

 7. 11 aylık oglum var yeni dişleri çıkmaya başladı hemen hemen 2 haftadır ishal 1 gün geçiyor sonra tekrar başlıyor doktoro götürdüm serum takalım dedi izin vermedim kendim yapıyorum serumunu dişten kaynaklı ishal olabilirmi

 8. herkes yorumda bişeyler soruyor da cevap yazan yok boşuna mı bunca soru soruluyor bizim çocuk da ishal oldu 9 aylık herhalde diş çıkaracak ondan olabilir ama ne yedirsek te bu çocuğun kakası katılaşsa bilmiyorum patates işe yaramadı herşeyi de veremiyoz çocuğa

 9. bebeyim 4 aylık issal oldu benim sütüm den olabilirmi ve ne yapmalıyım

 10. Çocuk doktorunuz var ise ona sorun lütfen burada yazanların doğruluğuna emin olamazsınız sonuçta bir uzmana danışılması en mantıklısı değilmidir ?

 11. benım bebeyimde 8 aylık doktora götürdük serum takıldı ama gecmedi hala ishal ve altı pişik oldu ve gecmiyo ne yapmalıyım

 12. arkadaşlar kesinlikle doktora götürün çünkü ishal neden kaynaklanıyor bunu bilemeyiz.

 13. benim bebeğim 3aylık pişiğimiz var hemde şu 1 haftadan beride isallik var bunu nasıl geçirebilirim acaba kullandığım ıslak mendilmi yapıyor

 14. 1 yaşında oglum var surekli ishal yardıma ihtiyaçım var inek sutu içiyor o sebep olabilirmiki

 15. inek sütü verme yerine yogurt olabilirsarı bitkisel çaylar bu durumda iyi gelir

 16. kaka tahlili mutlak ğerekir

 17. benimde bebeğim var doktora götürmeden sebebini bilemezsinizdoktor tek çözüm

 18. arkadaslar benim oglum 4 aylık ve ishal sanırım karma asıdan dolayı diye düsünüyorum acaba ishal yaparmı ası kakası cıvık bir sekilde yarim bardak suya iki tatlı kasığı nisasta konulup veriliyor diye biliyorum uygulamakta fayda var

 19. benim bes aylık bebegimde ishal yarım bardak suya 2 tatlı kasıgı nisasta koyup icirin

 20. benim bebegimde 10 aylık suan. 5 aylıkken bir enfeksiyon geçirdik. sıvı ve sümüksü dışkılıyordu. bir gün baktım ki dışkısında kan var hemen doktora götürdüm.bagırsak enfeksiyonu dedi. seni korkutmak için anlatmadım bunu.her cocuk bir degildir. bence doktora götür. ve beslenmesi için neleri kullanıyorsan (biberon emzik vs.) her beslenmeden sonra muhakkak 5 dk kaynar suda beklet. herkese cok cok geçmiş olsun.

1 2 3 4