Bebeklerde İshal Nedenleri ve İshal Tedavisi

Bebeklerde İshal Nedenleri ve İshal Tedavisi

İshal her mevsimde olabilir. Fakat yaz döneminde taze meyve tüketimi daha fazla olduğundan daha sık görülebilir. İshale sebep olacak unsurlar şunlardır:

· Hastalık

· Diş çıkarma

· Belirli gıdalara olan hassasiyet

· Gereğinden fazla meyve ve meyve suyu tüketimi (özellikle elma ve üzüm)

· Gastrointestinal enfeksiyon (bağırsaklardaki mikrobik enfeksiyon)

· Antibiyotik tedavisi (antibiyotik tedavisi sırasında bebeğe yoğurt yedirilmesi içerdiği canlı kültürler nedeniyle onu ishalden koruyabilir.)

İshal tedavisi nedenlere bağlı olarak değişmekle birlikte en yaygın olanı diyet ile yapılandır. Bazen de doktor ilaç önerebilir. Hiçbir şekilde ishal olan bir bebeğe doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır, yoksa bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir.

Bebek çok küçük ve ishali ağır geçiyorsa sıvı tedavisi için hastaneye yatırmak uygun olanıdır. İshal olan bebeğe bu dönemde maya veya anne sütü verilmesi en doğrusudur. İshalli bebekler geçici olarak laktoza ( inek sütü bulunur) karşı dayanıksız olduğundan laktoz içermeyen gıdalarla rejim önerilir.

Bu dönemde sıvı kaybını engellemek için her iki saatte bir 50-60 ml sıvı verilmesi gerekir. Anne sütü veya mamaya ilave olarak eczanelerde bulunan ishal için hazırlanan bir rehidrasyon karışımı iyi gelir. İki veya üç saatte bir kaşık, bardak veya biberonla birkaç yudum verilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü