Bebeklerde İshal Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

Bebeklerde İshal Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

İshal basit gibi görünen ancak ölümü sebebiyet veren bir hastalıktır. Dünyada ishalden dolayı yüzlerce bebek hayatını kaybetmektedir. İshalin yanında kusma ve ateş varsa bebek için endişe edilmesi gereken durumdur. İshalin tıbbi ismi diyaredir. Halk ancak diyare demek yerine ishal,cırcır gibi kelimeler kullanır.

İshal genellikle haziran ayında artış, kasım ayında sonra da azalma görülür. Hazirandan sonraki aylarda havanın sıcaklığından dolayı çoğunlukla altı ile yirmi dört aylık bebekler arasında ishal görülür. İshalin artış görülmesinin en büyük sebebi bebeğe katı gıdaların verilmeye başlamasıyla vücudun dış etkenlerden olumsuz etkilenmemek için verdiği tepkidir.

İshalin Belirtileri

İshal olmanın en büyük sebebi ortamın ve gıdaların yeterince temiz olmamasıdır. İshalin buluşma hali ağızdan olmaktadır. Bebeğin bulunduğu ortam temiz değilse eğer bebek her şeyi elleyerek elini ağzına götürür. Bu da onun enfeksiyon kapmasına neden olur. Bebek daha önce bir hastalık geçirdiği için antibiyotik kullanıyorsa ishal olabilir. Antibiyotiklerden dolayı oluşan ishaller bebeğin sağlığını ciddi anlamda bozabilir. İshalin en büyük belirtisi günde ikiden fazla sulu dışkılama yapmasıdır. Diğer belirtileri ise ateş,kusma,bebek sürekli ayaklarını karnına doğru çeker ve huysuzlaşır. Bebeğin ayaklarını karnına çekmesinin sebebi karın ağrısı yaşadığındandır. Bebek sulu dışkılama yaptığı için büyük oranda su kaybeder. Su kaybettiği için dudakları,dili,ağzının içi kurur ve bıngıldağında hafif bir basıklık meydana gelir. Bebek suyla beraber tuz ve şeker de kaybeder. Bu kayıptan dolayı bebek halsiz kalarak yorgun düşer. Halsiz kaldığı için bebek yemek yemeği istemez.

Bebeklerde İshal Tedavisi

Bebeğin kaybettiği tuz ve şekeri yiyeceklerden verilemediği için eczanelerde bulunan elektrolit çözelti kullanarak vücuda geri kazandırabilir. İshali tedavi etmek istiyorsak sebebiyet veren durumu ortadan kaldırmak gerekiyor. İçtiği su da sorun varsa o su bir daha içirilmemelidir. Bebeğin kaybettiği suyu geri kazandırılması için az ama sık olarak su verilmelidir. Bebek birden suyu içemeyeceği için kaşıkla vermek en doğrusudur. Eğer anne sütü emiyorsa belli aralıklarla emzirin.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü