Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu idrar yollarının herhangi bir bölümünü etkileyebilecek olan bakteriyel enfeksiyondur. Buna idrarı yapan böbrekler de dahil edilmektedir. Vücutta idrarı böbreklerden idrar torbasına taşıyan tüpler bulunmaktadır. Vücut boşaltılıncaya kadar idrarları idrar torbalarında depolanmaktadır. Ve idrarını idrar torbasından vücudun dışına taşıyan tüplerde vardır.

Normalde idrar yolunu saptırmadan bu yolda ilerlediğinde hiçbir rahatsızlık meydana gelmemektedir. Ancak bakteriler idrarın içine cinsel organlar sayesinde veya rektumun derisinden kan dolaşımı yoluyla girmesi halinde yol boyunca herhangi bir noktada enfeksiyon yaratabilirler. Çocukluk çağında kızların yaklaşık yüzde 8’i, erkeklerin yüzde 2’si en az bir idrar yolu enfeksiyonu görmektedir. Yine de, 1 yaşından önce idrar yolu enfeksiyonu erkeklerde görülme durumu kızlara göre daha yaygındır.

Bebeğiniz hakkında herhangi bir şeylerin yanlış gittiğinden şüphelenme durumunuz var ise bebeğinizin doktoruna danışmanız şiddetle önerilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarının genellikle tedavisi kolaydır, ancak tedavi edilmezlerse kalıcı böbrek hasarına ve hatta böbrek yetmezliğine neden olabilirler. Doktorlar, 2 yaşın altındaki çocukların 2 yaşından büyük olan çocuklara göre ciddi hasar görme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylemektedirler. Bu nedenle, bir bebeğin idrar yolu enfeksiyonunu olabildiğince çabuk teşhis etmek ve tedavi ettirmek oldukça fazla önem taşımaktadır.

Bebeğinizde Hangi Belirtiler Olursa İdrar Yolu Enfeksiyonu Var Anlamına Gelmektedir?

Pek çok bebek için, açıklanamayan ateş sadece belirtidir. Diğer belirtileri olmayan ve ateş geçiren bebeklerin yaklaşık yüzde 5’inde bir idrar yolu enfeksiyonu bulunmaktadır.

Şu durumlarda bebeğinizde ateş olsun veya olmasın idrar yolu enfeksiyonları belirtileri olmaktadır;

– Bebeğiniz idrarını yaparken acı çekiyorsa ve devamında da ağlıyorsa idrar yolu enfeksiyonu bulunmaktadır.

– Bebeğiniz idrarını yaptığı sırada idrarı kanlı bir şekilde geliyorsa veya idrarı bulanık bir haldeyse idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor demektir.

– Bebeğiniz idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ise, idrarını yapmasında zorluk çekmesinin haricinde gün içerisinde de sürekli olarak sinirli gibi görünme durumu idrar yolu enfeksiyonundan dolayı kaynaklanmakta olduğunu düşünebilirsiniz.

– Bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonu bulunması durumunda yemek yeme zamanlarında yemekleri iterek reddetme ihtimali de artış gösterir. Sürekli olarak yemekleri yememe durumu gösterebilmektedir.

– Son olarak da bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonu bulunuyor ise ister yemekten önce isterse de yemekten sonra olsun kusmalar görünebilmektedir. Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor olabilmektedir. Acilen zaman kaybetmeden bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

Bebek İdrar Yolu Enfeksiyonu Geçirdiğinde Doktor Ne Yapar?

Doktor bebeğinizin belirtileri hakkında soru soracak ve muayene yapacaktır. Aile içi idrar yolu enfeksiyonu geçmişi hakkında bilgi isteyebilir çünkü bunları elde etme eğilimi genetik olarak devralınabilir.

Bebeğinizin doktoru bir idrar yolu enfeksiyonundan şüphe duyuyor ise, bir idrar numunesi toplamalı ve idrar tahlili ile idrar kültürüne bakarak iltihap olup olmadığını kontrol etmelidir. Doktorun, bebeğinizin bir enfeksiyonu olduğunu doğrulaması ve hangi antibiyotiğe neden olduğunu belirlemesi oldukça önemlidir. Böylece doğru antibiyotiği reçete halinde verebilmektedir.

Buradaki sorun, doktorun steril bir idrar örneği ya da bebeğinizin cildinde her zaman bulunan bakteriler tarafından kirletilmemiş olan bir idrar örneği toplaması gerektiğidir. Bu emir üzerine idrar yapamayan, özel talimatları izleyemeyen bir bebek veya küçük çocuğa yapmak oldukça zordur.

Büyük olasılıkla, doktor numune almak için kateter kullanacaktır. Bebeğinizin cinsel organlarını steril bir solüsyonla temizleyecek ve idrar torbasından düz idrar almak için idrar yoluna bir tüp ya da kateter sokacaktır. Bu işlem sırasında bebeğiniz ağlayabilir, ancak rahatsız edici olmakla birlikte genellikle bir dakika sürmektedir. Bu yapılan müdahale güvenli ve rutin bir işlemdir. Sıklıkla kullanılmayan bir diğer seçenek de, karın altına bir iğne takarak idrarını doğrudan idrar torbasından toplamaktır.

Doktor, bir idrar ölçüm çubuğu kullanarak veya idrarı ofiste mikroskop altında inceleyerek ön sonuçlar elde edebilir. Bu ilk sonuçlardan kaynaklanan enfeksiyon bulgusu görürse hemen tedaviye başlayabilir. Numuneyi test etmek için bir laboratuvara gönderirse, sonuçları almak bir veya iki gün sürebilmektedir.

   Bebeklerdeki İdrar Yolu Enfeksiyonuna Tedavi Yöntemleri

– Bebeğinizde kabızlık ile ilgili problem var ise doktora götürün. Kabızlık sorunu idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığını tetiklemektedir.

– Çocuğunuzu ihtiyacı hissettiğinde düzenli olarak tuvalete gitmeye teşvik etmelisiniz. İdrarını uzun süre tutan çocukların idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski daha fazladır.

– Çocuğunuzu tuvalete düzgün oturmasını ve idrarını tam olarak boşaltması gerektiğini söylemelisiniz.

– Sıcak havalarda bol bol su tüketmesi gerektiğini söylemelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi