Bebeklerde Güvenli Biberon Kullanımı

Bebeklerde Güvenli Biberon Kullanımı

Biberon kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar:

1- Temizlik ve Sterilizasyon: En önemli kural kullanılan malzemelerin temizliğinden emin olmaktır. Temizlik kurallarına uyulmadığı takdirde biberonla beslenmek bebek için mide ve bağırsak rahatsızlıklarının başlangıcı olabilir. Onun için bebeğin sütünü veya mamasını hazırladığımız tüm gereçler temiz olmalıdır.

2- Biberonun Hazırlanması: Bebeği biberonla besleyecek kişi kendi de temizlik kurallarına uymalı ellerini sabunlu suyla iyice yıkamalıdır.

3- Malzemeler de Steril olmalı: Biberonla beslemek için alınan malzemelerin tümü mutlaka sıcak sabunlu suyla temizlenmeli, kaynatılabilenler kaynatılmalıdır.

4- Biberonla Anne Sütü Verilirken Dikkat: Bebek anne sütünü biberonla alıyorsa bebek doyduktan sonra artan süt atılmalı tekrar verilmemelidir.

5- Biberon ve Malzemelerin Kurulanması: Kullanılan tüm malzemeler suyla yıkandıktan sonra kendi kendine kuruması beklenilmesi ayrıca bir bez sürülmemelidir.

6- Bebeği Biberonla Bırakmayın: bebeği biberonla beslerken kendi beslenmesine izin vermemek bu süreçte yanında bulunmak önemli bir güvenlik kuralıdır.

7- Mamayı Taze Hazırlamak: Hazırlanan mama o beslenme saatinde verilmeli ve artan atılmalıdır.

8- Son Kullanma Tarihi Önemli: kullanılan mamanın son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Günü geçen mamalar bebek için sağlık riski oluşturur.

9- Hazır Mama Ambalajının Hijyeni: Bebeğe verilecek mamanın paketi veya kutusu da temiz olmalıdır. Gerekirse kendimiz temizlemeliyiz, mikroplar birikebilir.

10- Hazır Mamanın Saklama Koşulları: Mama kutularının ağızları iyice kapatılmalı ve kısa sürede tüketilmelidir.

11-Biberonda Mamanın Bekleme Süresine Dikkat: Biberonda bulunan mama buzdolabında en fazla 1 gün bekleyebilir.

12- Uzun Süreli Saklamalarda Uygun Koşulların Sağlanması: Eğer uzun süre kalması planlanıyorsa biberonun ağzı sıkıca kapatılır

13- Her Öğünden Sonra Biberon Temizliği: Bebek beslendikten sonra biberon, memesi ve diğer kullanılan malzemeler yıkanmalıdır. Ayrıca sıcak sabunlu suyla yıkanırlarsa mikrop birikilmesi engellenmiş olur.

Bir önceki yazımız olan 30. Hafta Gebelik- 30. Hafta Hamilelik başlıklı makalemizde 30 hafta, 30 hafta bebek hareketleri ve 30 hafta hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü