Bebeklerde Göbek Fıtığı Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göbek Fıtığı Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde farklı fıtıklar doğum ile ya da doğumdan hemen sonra meydana gelebilmektedir. Göbek fıtığı en sık karşılaşılan fıtık türlerinden biridir. Bu fıtık bağırsağın yağ tabakasının veya ödemin zayıf olan kas dokularından fırlaması ile meydana gelmektedir. Göbek fıtığı kasık bölgesinde ya da göbek deliğinin hemen alt kısmında ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde göbek bağının bağlandığı kısımdaki kas dokusunun yetersiz ya da zayıf olması bölgede bulunan yağ dokusunun ya da bağırsağın bu alana fırlaması göbek fıtığının oluşmasına sebep olmaktadır. Yağ dokusunun veya bağırsağın zayıf olan bu bölgeye fırlayıp yerleşmesi gözle görülür bir durumun oluşmasına da neden olabilmektedir.

Göbek Fıtığı Belirtileri 

Henüz yeni doğmuş ya da doğduktan çok kısa süre geçmiş olan bebeklerin bazılarında göbek fıtığı ve diğer fıtık türleri görülebilmektedir. Göbek fıtığı doğumdan hemen sonra 1 ila 2 hafta arasında belirginleşerek kendini gösterebilmektedir. Göbek fıtığının kesin tanısı için mutlaka doktor kontrolü gerekir. Fakat gözle görülür değişikliklerde bebekte göbek fıtığının olduğunu işaret edebilmektedir.

Bebeğin göbek çevresinde ya da göbek deliğinin etrafında yumuşak dokunun olması göbek fıtığının belirtileri arasındadır. Özellikle şişlik şeklinde olması ve temas edildiğinde yer değiştirebilmektedir. Göbek bölgesinde yer alan bu şişlik bebeğin ağlaması, öksürmesi ya da karın kaslarını hareket ettirdiği bir davranışta bulunması sırasında daha belirgin bir hale gelebilmektedir.

Bebeklerde göbek fıtığının farklı boyutlarda olduğu görülmektedir. Annenin gözlemesi gereken bu durum bebekte huzursuzluk, ağlama, kusma ve acı hissi veriyor ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Genel olarak bu şekilde bir durum bebeğin sıkışan bağırsağından kaynaklı meydana gelmektedir. Bebeklerde sıkça olan bu durum gelişimi de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bebeklerde Göbek Fıtığı Tedavisi 

Fıtık sık görülen hastalıklardan biri olduğu için bebeğin bu dönemde normal gelişiminde herhangi bir sorun yaşanmayabilir. Fakat yaş ilerledikçe bebeğin gelişimi sürekli hale geldiğinden dolayı mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekir.

Göbek fıtığında genel olarak bebeğin 1 yaşına gelmesi ile kendiliğinden ortadan kaybolması mümkün olmaktadır. Çocuk büyüdükçe bu göbek fıtığı hala aynı şekilde ise çocuğa fıtık ameliyatı uygulanmaktadır.

Riski oldukça düşük olan göbek fıtığı ameliyatında önemli olan bağırsağın göbek kısmında sıkışma yapmamasıdır. Çoğunlukla göbek fıtığı ile bu durum karıştırılabilmektedir. Fakat çocukta sürekli ağrıya sebep olarak huzursuz ediyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Göbek fıtığı birçok bebekte karşılaşılan fakat gelişim sağlandıkça ortadan kaybolabilmektedir. Kendiliğinden iyileşme göstermeyen göbek fıtıklarında anne ve babanın kararı ile ameliyat kaçınılmaz olacaktır.

Bazı bebeklerde göbek deliği dışa doğru olmaktadır. Göbek fıtığı ve göbeğin dışarıya fırlaması da birbiri ile çok sık karıştırılmaktadır. Bu yüzden hekim kontrolü bebeğin sağlığı için son derece önem taşımaktadır.

Sağlıklı bir bebekte göbek deliğinin içe doğru olması ve göbek bağı tamamen vücuttan ayrıldığında da göbek deliğinin içeri çekilmesi oldukça normaldir. Dışa doğru olan göbek deliklerinde göbek deliğinin düzeltilmesi için farklı ameliyat türleri de bulunmaktadır.

Bebeklerde meydana gelen göbek fıtığı zamanla iyileşerek göbek bölgesinde oluşan fırlayan doku görüntüsü ortadan kalkabilmektedir. Bebeğin kendi kendine geçmeyen göbek fıtıklarında ameliyat olması fırlaya yağ ya da bağırsak dokusunun olması gerektiği alana yerleştirilmesi ile ortadan kaldırılır. Çok küçük yaşlarda henüz göbek fıtığının iyileşmemesi ameliyatı kaçınılmaz yapmaktadır. Bebeğin vücudunun farklı bölgelerinde de doğum ile beraber fıtık ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerin erken dönemlerde ameliyat edilmesi kendi sağlıkları için de oldukça önemlidir.

Bebeğin ameliyat sonrasında bakımına dikkat edilmesi gerekir. Birkaç güne düzelme göstermiş olmasına rağmen belirli aralıklar ile kontrollerin yapılması gerekebilir.

Her göbek fıtığında ameliyat olmak zorunda değildir. Zamanla iyileşme gösteren bebeklerde tekrar göbek fıtığı söz konusu olmamaktadır. Bebeğin tüm sağlık taraması anne ve hekim tarafından yapılmalıdır.

Ameliyat gerektiren durumlarda fıtık ile ilgili anneye bilgi verilmelidir. Bunun yanı sıra tehlikeli bebek fıtıklarından biri sadece bağırsakların sıkışmasından kaynaklı meydana gelmektedir. Bağırsak düğümlenmesi ile de sıkça karıştırılan bu durum göbek fıtığından çok farklı bir yapıdadır. Annenin bebeği hakkında düzenli olarak takip edilmelidir. Doğumun hemen sonrasında da göbek fıtığı meydana gelebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü