Bebeklerde Göbek Bağının Düşmesi

Bebeklerde Göbek Bağının Düşmesi

Bebek bağının düzenli temizliği yapılması gerekir. Aksi takdirde olası enfeksiyonlara neden olabilir.

Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Göbek bağı vakti geldiğinde kendiliğinden düşecektir. Bu bağın düşmesi için hava teması olması çok önemli olduğundan bu bölge bebek bezi veya iç çamaşırı ile kapatılmamalıdır. Bağın kurumasına izin verilerek düşmesi beklenmelidir. Bazı bebeklerde göbek bağı düşerken az miktarda kanama olabilir. Çok uzun sürmedikçe bu gayet normal bir durumdur.

Göbek bağı yeni doğan bebeklerin enfeksiyon kapabilecekleri yerden biridir. O nedenle günde en az bir kez temizliğinin yapılması şarttır. Zaten hastaneden ayrılmadan önce bu bakım için bir sıvı verilmektedir. Göbek kordonunu günde 1-2 anti septik veya 70’lik alkol kullanılarak steril gazlı bezle silinebilmektedir. Bu temizliği sağlayan ilaçlar yalnızca bebeğin göbek kordonuna sürülmelidir. Göbekteki takılı mandalı yavaş hareketlerle sağa sola yatırarak göbek bölgesine günde iki kez temizlik uygulanabilir. Göbek mandalı hareket ettirilince bebek ağrı hissetmez. Özellikle de bu mandalın alt tarafına da temizlik yapılmalıdır.

Özellikle ilk 2-3 hafta yani göbek düşene kadar banyosu duş şeklinde ya da vücudun sünger yardımıyla yumuşak bir şekilde ovalanmasıyla yaptırılmalıdır. Göbek düştükten sonra küvette yıkanabilir. Banyo sonrasında hemen bu bölge kurulanmalı, gerekirse saç kurutma makinesi en düşük ayarda uzaktan tutularak kurutulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde bebeklerde cilt bakımı ve bebeklerde cilt temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü