Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama Süreci

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama SüreciUzman ve doktorların da belirttiği gibi ilk altı ay anne sütü bebeğiniz için çok önemlidir. Bu süreçte sadece anne sütü bebeğe yeterli iken en erken beşinci aydan itibaren ek gıdalara başlanır. Ek gıdaya başlarken annelerin kafasında birçok soru oluşur. Ne başlamalıyım? nasıl yedirmeliyim? Gibi. İşte cevapları:

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlama Süreci

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren kazandığı beceriler ek gıdaya geçişte ve ona uygun gıda seçiminde önemli rol oynar. Bu nedenle 6. aydan sonra bebeğinizin artan ihtiyaçları ve ağız becerilerinin(çiğneme,yutma…) gelişmesi açısından ek gıdalara ihtiyaç vardır.

Annelerimizin çoğunluğu çocuklarının ek besine başlamada zorlandığını hatta yemediğini dile getirirler. Aslında burada önemli olan bebeğinizin sergilediği olumsuz davranışa sizin gösterdiğiniz tutumdur. Her bebek gibi sizinki de alışacaktır.Ama asıl olan şu hususlara dikkat etmektir:

Sponsorlu BağlantılarEk gıdalara bebeğiniz açken başlanmalı böylelikle anne sütünün tadından yeni kopan çocuğunuzun alışma şekline yardımcı olunmalıdır.

Denenen her ek gıda tek başına denenmeli ki böylelikle alerjik bir durum olursa (ishal, kusma, döküntü…)anlaşılabilmelidir.

Başlangıç için yarım fincan kadar ek besin vermeli ve sevmediği bir besini bir hafta on gün geçtikten sonra tekrar denemelisiniz.

Bebeğinize ek besin verirken kaşık veya bardak kullanmayı ihmal etmeyiniz biberonla verirseniz bebeğinizin anne sütünü bırakmasına sebep olabilirsiniz.

Yani bebeğinizi büyütürken zorlukları basite indirgemeniz sizin elinizde, umarım bu küçük ipuçları bebeğinizin ve sizin yaşamanıza kolaylık sağlar.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM