Bebeklerde Doğuştan Ayak Eğriliği

Bebeklerde Doğuştan Ayak Eğriliği

Anne karnındayken henüz bilinmeyen bir sebeple ayağın gelişimi etkilenmektedir. Röntgen ışıkları, gebelikte ilk ayda alınan ilaçların veya çocuğun anne karnında sıkışmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Ayaktaki çarpıklık sert ve yumuşak olabilmektedir. Sert olan daha küçüktür ve elle düzeltilemez, yumuşak olansa elle düzeltilebilir.

Tedavi çocuk doğduğu anda başlamalıdır. İlk birkaç gün anne baba ayağı düzeltecek egzersizler yaparak ayağı yumuşatırlar. İlk hafta içerisinde ortopedi uzmanı ayağı düzeltir ve alçıya alır. Birinci aya kadar haftada bir alçı çıkarılır ayak düzeltilip geri takılır. Fakat bir aydan sonra 15 günde bir yapılmaya başlanır. Yumuşak çarpık ayaklar genelde 3. aydan sonra düzelir ve röntgen ile de kontrol edilir. Bu devreden sonra özel atel ve ayakkabılarda bu düzelmeye devam edilir. Hasta 4 yaşına kadar 3 ayda bir kontrol edilerek 4 yaşından sonrasında yılda bire düşürülür.

Sert doğuştan ayak ise alçı tedavisiyle düzelmez ancak ameliyatla düzelebilir. Ama yine de doğumdan itibaren ilk 3 ay alçı tedavisi yapılır. Bu işlem çarpıklığı önleyerek az da olsa ayağı düzeltir ve ameliyata uygun hale getirir. Çocuğun 6-12 aylık olduğu yürüme öncesi süreci ameliyat için en uygun dönemdir. Birkaç ameliyatla da tek ameliyatla da bu eğrilik düzelebilir. 3 yaşından sonra cerrahi başarı oranı düşer, 5-6 yaşından sonraysa tedavi başarılı olsa da ağrılı bir ayak kalır.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü