Bebeklerde Dış Kulak İltihabı

Bebeklerde Dış Kulak İltihabı

Bebeklerin vücutları çok hassas ve narindir. Bebeklerin vücutları bütün mikroplara,bakterileri,virüsleri tamamen açık bir bağışıklığa sahiptir. Anne sütü emen bebekler,emmeyen bebeklere göre daha az dış kulak iltihabı olurlar. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Bebeklerde Dış Kulak İltihabı Sebepleri

Bebekler banyo yaparken yaptığı su berrak ve temiz değilse,küveti su ile doldurup bebek öyle yıkanıyorsa,bebek havuza katılıyorsa dış kulak iltihabı olur. Dış kulak iltihabı, dış kulak yolundaki alanı kaplayan derinin iltihaplanmasıdır. Dış kulak iltihabına halk arasında yüzücü kulağı da denilir.

Bebeklerde Dış Kulak İltihabı Belirtileri

Bebek dış kulak iltihabı varsa sürekli kulağını kaşımaya ve oynamaya çalışır. İltihap ilerlediyse hafif şişkinlik kızarıklık ve biraz akıntı olabilir. Gözlere ağrısı vuruyorsa eğer gözlerinde kırmızılık ve ağrı olur. Bebek sürekli gözlerini yumuyor ve açıyorsa iltihabın şiddeti gözlerine vurduğu içindir. Bu belirtilerden birini görüyorsanız mutlaka doktora götürmeli ve tedavi ettirmelisiniz.

Dış kulak iltihabında ilaçlar kullanıldığında bile tedavi edilmeye başlanan ilk iki,üç kulak ağrısı göze baskı yapması,şişkinliği,kızarıklığı devam eder. Bebeklerin kullanabileceği ilaçlar sınırlı olduğu için kulak damlaları verilmektedir. Bebeğin ağrısı huysuzluk,uykusuzluk gibi rahatsız edici etkiler veriyorsa uygun ağrı kesici verilmelidir. Bitkisel olarak bazı doktorlar bir su bardağı suya bir yemek kaşığı sirkeyi katıp kulağı yıkamayı önerirler. Bazı doktorlar ise bunun zararlı olabileceğini düşünüyor.

Bebeğinizin dış kulak iltihabı olmaması için bazı önlemler alınabilir. Küveti doldurarak banyo yaptırmak iltihabın birebir sebebidir. Bu yüzden bu davranıştan tamamen kaçınmalıyız. Bebeği banyo edilen suyun temiz ve berrak olması gerekiyor. Bunun için filtre kullanabilirsiniz.

Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra kulağında su kalmamasına özen gösterin. Kalan suyu kulağın içine gitmeden yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Bebeğinizi denize ve havuza götürdüğünüzde kulağın içine çok fazla suyun gitmemesini sağlamasınız. Ayrıca bu gibi durumlar için tıkaç kullanmak son derecede zararlıdır. Çünkü kuru kirini ileri atabiliyorsa iltihabı da ileriye atar. Bebeklerin vücutları çok daha küçük ve narin olduğu için kolaylıkla iltihap beyine sıçrayabilir. Beyine iltihap sıçrarsa menenjit olur. Bebekteki menenjit tedavi edildiğinde bile ilerideki yaşlarda etki bırakacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü