Bebeklerde Diş Çürümesi Neden Olur, Nasıl Önlenir ?

Bebeklerde Diş Çürümesi Neden Olur, Nasıl Önlenir ?

Bir bebek için dişleri oldukça önemlidir. Bebeğin dişleri çok erken kaybedilirse, kalan dişler hareket edebilir ve yetişkin dişlerin içeri girmesi için herhangi bir yer bırakmayabilir. Ayrıca, diş çürüğü önlenmezse tedavi edilmesi, ağrıya neden olan etkenlerin giderilmesi ve dişi tekrar kurtarmak oldukça zahmetli olmaktadır. Dişte meydana gelen ağrılar ve acılar enfeksiyonlara da yol açabilmektedir.

Diş çürüğü erken çocukluk çürüğü olarak da adlandırılır. Çocukluğun en yaygın görülen kronik enfeksiyon hastalığıdır. Diş çürüğü ayrıca hemşirelik çürüğü veya bebek şişesi çürüğü olarak da adlandırılabilir. Sağlıklı diş alışkanlıkları erkenden başlamalıdır, çünkü diş çürümesi ilk diş içeri girer girmez gelişebilir.

  Bebeklerde Diş Çürüğünün Nedenleri

Diş çürüğü, bir bebeğin ağzına asit üreten bakteriler bulaştığında ortaya çıkar. Ebeveynler ve bakıcılar, tükürük bezlerine bakteri gönderirler. Örneğin tükürükleri kaşık veya bardakta paylaşarak bakteriler yaymak, gıdaları bebeklere vermeden önce test etmek ve ebeveynlerin veya bakım verenin ağzında emzik temizlemek yoluyla yayılmaktadır.

Diş çürüğü, aynı zamanda çocuğun dişlerinin uzun süre boyunca veya gün boyunca sıklıkla sudan başka herhangi bir sıvı ile gıdaya maruz kaldığında ortaya çıkarmaktadır. Sıvı veya gıdalardaki doğal ya da ilave şekerler ağızda bakterilerce asit haline dönüştürülür. Bu asit daha sonra dişlerin dış kısmını eriterek çürümesine neden olur.

Bunun en yaygın yolu, anne veya baba çocuklarını bir şişe süt, meyve suyu, şekerli su veya şekerli içeceklerle karıştırıldığı taktide ortaya çıkar. Ayrıca, çocuklar gece veya gündüz sık sık bir bardak veya şişeden sudan başka herhangi bir şeyi içmelerine izin verildiğinde ortaya çıkabilmektedir. Süt sadece öğünlerle servis edilmeli, uykusundan önce veya yatmadan önce gün boyunca sunulmamalıdır. Tek başına emzirmenin yaygınlaşması ve sıklıkla diş çürümesine neden olmamasına rağmen, emziren annelerin hepsi ağız hijyenini, koruyucu diş bakımını ve sağlıklı beslenme önerilerini bilmeli ve bunları takip etmelidir.

  Dişlerin Çürümesi Nasıl Engellenir?

– Bebeğiniz doğmadan önce kendi ağız sağlığınıza iyi bakmalısınız. Hamileyken ağız bakımı için bir diş doktoruna görünmek oldukça önemlidir.

– Doğumdan 12 aya kadar süt verirken ilgili olan yeri temiz bir bezle hafifçe silinerek bebeğinizin ağzını temiz tutmak oldukça önemlidir. İlk diş göründükten sonra, yumuşak bir bebek diş fırçası ve bir yaymalı fırça ile bakım yapılmalıdır.

– 12 ile 36 ay arasında iken, çocuğunuzun dişlerini günde 2 kez 2 dakika fırçalamasını istemelisiniz. Çocuğunuzun üçüncü doğum gününe kadar bir florür diş macunu kullanmasını sağlamak gerekir. Diş fırçalamak için en iyi zaman kahvaltıdan sonra veya yatmadan önceki zamanlardır.

– Çocuğunuzun hiçbir zaman bir şişe veya yiyecekle birlikte yatmasına izin vermemelisiniz.  Bu sadece çocuğunuzun dişlerinin çürümesine maruz bırakmakla kalmaz aynı zamanda çocuğunuzu kulak enfeksiyonu veya boğulma tehlikesi altına sokabilmektedir. Böyle tehlikeli durumlar ile karşı karşıya kalmamak için oldukça fazla dikkatli olma gerekmektedir.

   Diş Çürümesini Önlemenin Diğer Yolları

    Aile Arası Diş Sağlığı

Diş çürümesine neden olan mikroplar insanlar arasında bulaşabilir. Bu, tüm ailenin dişlerini sağlıklı ve temiz tutmasının önemli olduğu anlamına gelir.

Tüm aile bireylerinin diş fırçalarını aynı yerde tutarsanız, fırçaların birbirine dokunmadığından da emin olmanız gerekmektedir. Bu durum, çürümeye neden olan mikropların fırçalar ve ağızlar arasında dolaşma riskini azaltır.

 Biberon İle Besleme ve Emzirme

Bebeğinizin süt şişeleri içerek uyumasına karar veriyorsanız, özellikle sütün sık sık içilmesi halinde erkenden çocukluk çağında dişlerinin çürümesine neden olabilir. Sorun sütteki doğal şekerlerin bulunması, bebeğin dişlerinin etrafında gece birikmesine neden olabilir. Dişlerdeki mikroplar, şekerleri bebek dişlerinin minesinde yiyen asitlere dönüştürebilir.

Bebeğinize bir şişe süt ile birlikte yatmadan engel olmanız gerekir. Bebeğiniz ekstra sıvıya ihtiyaç duyuyorsa, onu yatağa koymadan önce hızlıca soğutulmuş su içirilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca yataktaki bulunan şişeler boğulma riski de taşımaktadır.

Genel olarak bebeğinizi şişe ile besliyorsanız, bebeğinizin sütü bittiğinde şişeyi çıkarın. Aynı şekilde, emziriyorsanız, yeterince beslendiğinde bebeği memeden çıkarın. Bunun gibi basit önlemler erken çocukluk çağında dişlerin çürümesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Diş çürümesini önlemek için, biberonu her kullandıktan hemen sonra çocuğunuzun ağzını su ile durulayın. Çocuğunuzun dişlerinin diş macunu ile günde iki kez temizlenmesini sağlayın. Bu sayede bebeğinizin dişleri arasında kalan besin artıklarından da kurtarmış olmasını sağlayacaksınız.

 

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

kalemsilgi