Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde genelde 20 ayını doldurana kadar  tüm süt dişleri tamamlanmış olur. Diş çıkarmaya başladığını şu durumlarda anlayabiliriz: bebeğinizin ağzı sulanır ve de fazla tükürük üretmeye başlarsa, oyuncaklarını ve parmaklarını sürekli ağzına götürüp çiğnemeye çalışırsa, diş etleri şişer diş çıkacak yer hassaslaşırsa, bu durum farklılık gösterebilir ateşlenebilir.

Bebeğinizin dişini kaşıması için kaşıma halkası bulundurun ve kıyafetine bu halkayı tutturun. Boynuna asmayın çünkü bebek hareket ettikçe boynuna dolanabilir.

Bebeğinizin tıkanmasına neden olabilecek havuç gibi sert yiyecekler vermeyin

Az şekerli bisküviler vermeye çalışın.

Eğer çok acı çekiyorsa bebekler için özel üretilen diş jellerinden kullanabilirsiniz.

Amerikan Pediatri Diş Sağlığı kurumunun araştırmalarına göre bebek ilk dişçi randevusuna süt dişleri çıkmaya başladığında gitmelidir ki dişçi korkusuna sahip olmayarak yetişsin.

Bebeğinizin diş etlerini temiz tutup onlara masaj yapmak bu dönemde rahatlatıcı bir etki bırakacaktır.

Birkaç tane dişi çıktıktan sonra da diş fırçası kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra diş macunu da kullanılabilir fakat yutmaya meyilli olduklarından onlara has macunlar alınmalı ve mercimek büyüklüğünü geçmeden sürülmelidir.

3 yaşından sonra ise diş ipi kullanmaya başlayabilirsiniz öncesinde gerek yoktur çünkü dişler arasında yeterince boşluk vardır.

Diş fırçalama işlemini alıştırabilmek için de anne babalar 6 yaşına kadar günde en az 1 kere çocukların dişlerini fırçalamalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü