Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıl Olur?

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıl Olur?

Bebeklerin en sancılı ve huzursuz olduğu dönemlerden biri olan diş çıkarma dönemi anneleri de huzursuz eden dönemlerden biridir. Sürekli ağlama nöbetlerinin olması, ateşlenmesi ve ağlamaları diş çıkarana kadar devam etmektedir. Her bebeğin diş çıkarma dönemi birbirinden farklıdır. Anne ve babalar için de en sıkıntılı dönemlerden biri olmasına rağmen bebeklerde 20 tane süt dişi çıkmaktadır.

Bebeklerin 6 ila 8 aylıkken dişlerinin çıkmaya başlaması ve tüm dişlerin tamamlanması ise 18. Ayına kadar devam etmektedir. Bebeğin erken ya da geç diş çıkarması korkulacak bir durum değildir. Her bebekte farklı zamanlarda çıkabilmektedir. Süt dişlerinin 7 ve 8 yaşında dökülmesi ve kalıcı dişlerinin çıkması bebeğin gelişimi ile de ilgilidir. Kalıcı dişlerin daha sağlıklı olabilmesi için bebeklik dönemindeki beslenme ve gelişim ile ilgilidir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası 

Henüz 6 aylıkken diş çıkarmaya başlayan bebekler bu süreçte iştahsızlık, ateş ve keyifsizlik yaşayabilmektedir. Ağızdan salya akması ve sürekli elini ağzına götürmesi de normal bir durumdur. İlk olarak alt damaktaki kesici dişler çıkmaktadır. Alt çenedeki 2 adet diş çıkmaya başladığında diğer dişlerde sırasıyla birbirini takip etmektedir.

Ön taraftaki kesici dişlerin üst tarafta da çıkması 7 ila 9. ayda gerçekleşmektedir. Bundan sonra üst yan kesici dişler 8 ve 10. Ayda, alt yan kesici dişler 10- 12. Ayda, alt ve üst azı dişler 12- 18. Ayda, alt ve üst köpek dişleri 18- 24. Ayda ve son olarak da alt ve üst arka azı dişler 24- 34. Ayda çıkmaktadır.

Tüm dişler çıktıktan sonra 7 ila 8 yaşında da bu dişler dökülerek yerine kalıcı dişler çıkmaktadır. Bebeklerin diş çıkarma esnasında yaşadığı sıkıntılar bebeğin sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olunması için bebeklik döneminden itibaren diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir.

Kalıcı dişlerin düzenli bir şekilde çıkması için de aynı bebeklikte çıkan dişlerin sırasıyla düşerek yerine yeni dişlerin gelmesi sağlanmaktadır.

Bebeklerin Diş Çıkarırken Yaşadığı Sorunlar 

Bebeklerde damakların patlayarak dişlerinin çıkması oldukça sancılı bir dönemdir. Bebeğin ağızdan salya akmaya başlaması ve damaklarının kaşınmasından dolayı sürekli elini ağzına götürmesi oldukça normal bir durumdur. Her bebekte diş çıkarma dönemi farklı  olabilmektedir. Bu dönemde bebeklerin sık sık  ateşlenmesi ve huzursuz olması anne ve babalar için zor bir süreç yaşanmasına neden olmaktadır.

İştahsızlık ile beraber kilo vermeye başlayan bebeğin dişleri çıktıktan sonra eski iştahına kavuştuğu görülmektedir. Sağlıklı dişlerin çıkabilmesi için annenin bu dönemde kendi beslenmesine ve bebeğinin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Her ne kadar 7 yaşında süt dişlerinin dökülerek yerine yenilerinin geleceği bilinse de süt dişlerinin de 7 yaşına kadar gerekli bakımı yapılmalıdır.

Bebekler diş çıkarırken ağlama nöbetlerinin çok fazla olması ve huzursuz olması anne ve babalar için de  ayrı bir sıkıntı olmaktadır. Fakat dişlerin tamamı çıktıktan sonra bebeğin eski haline dönmesi çok uzun sürmemektedir.

Bebek diş çıkarırken ağızdan salya aktığından dolayı sık sık silinmesi gerekir. Bunun yanı sıra diş kaşıyıcılar bebeğin bu dönemde daha rahat etmesini sağlayabilir. Diş kaşıyıcılar damarların kaşıntısını gidererek bebeğin de hoşuna gitmektedir.

7 Yaşına Kadar Diş Bakımı 

Bebeklerde tüm dişler çıktıktan sonra süt dişlerinin de sağlıklı bir şekilde bakılması gerekmektedir. Özellikle çocuklarda çok fazla şekerli gıdaların tüketilmesi dişlerin çürümesine neden olmaktadır. 7 yaşında süt dişleri dökülerek yerine kalıcı dişler geleceğinden bu süreçte de diş bakımının önemi çocuğa verilmelidir.

Şekerli gıdalar yerine daha sağlıklı gıdaların tüketilmesi gerekir. Bunun yanı sıra küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi ileriki dönemlerde de çocuğun diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Küçük yaşlarda edinilen diş fırçama alışkanlığı ileriki yaşlarda da devam ederek diş sağlığının korunmasına yardımcı olur. Düzenli aralıklar ile dişlerin diş hekimi tarafından temizlenmesi ve kontrol edilmesi de ilerleyen yaşlarda sorun yaşanmasına da engel olur. Sağlıklı dişlere sahip olunması için annenin bebeklikten itibaren beslenme alışkanlıklarına özen göstermesi gerekmektedir. Bebeklerin diş çıkardıktan sonra 2, 5 – 3 yaş arasında diş fırçalama alışkanlığı da edinmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü