Bebeklerde Delik Kalp Sorunu

Bebeklerde Delik Kalp Sorunu

Yeni doğan bebeklerin binde 8’inde kalp delikliği tespit edilmiştir. Bu deliklerin yüzde 25’i karıncıkta bulunuyor. Delik küçükse bir kısmının ameliyatına gerek duyulmuyor. Ama acil müdahaleyle kapatılması gerekenlerin oranı oldukça fazladır. Kalbi delik olarak doğan bebeklerde acil müdahale gerektirenlerin sayısı 4 bini bulmuştur. Fakat bizim ülkemizde kalp-damar cerrahi bu ameliyatları gerçekleştirebilecek bilim adamı kapasitesini oluşturamamış ve tıbbı malzeme yönünden o kadar gelişmemiştir.

Bununla beraber birçok anne baba bebeğin kalbindeki deliği önemsemediğinden doktora götürmüyor ve her yıl bu nedenle yüzlerce çocuk gecikmiş vaka olarak götürüldüğünde maalesef çözüm olunamıyor. Bu nedenle anne babanın bu sorunu önemsemesi gerekiyor.

Doğumla gelen kalp deliğinin hamilelik sırasında annenin geçirdiği kızamıkçık, grip, kontrolsüz ilaç kullanma, radyasyona maruz kalma gibi nedenlerle meydana geldiğini belirten uzmanlar şöyle söylüyorlar:

Kalp deliğinde genetik bir yatkınlık olduğunu fakat hala nedeniyle ilgili bağlantı kurulamadığını belirtmişlerdir. Mongol çocuklarınsa yüzde otuzunun kalbinin delik olduğunu da belirtmişlerdir. Kalpteki delik 2-5 milimetre olmakla birlikte 1 santimetreye kadar çıkabiliyor.
Eğer deliğin küçük olduğu görülüp kendiliğinden geçmesi beklenirse çocuğa büyük zarar verir. Bu nedenle doğumsal kalp deliklerinin yüzde 80-90’ı 6 ay 1 yaş arasında ameliyatla kapatılmaktadır. Kalplerinde bu problem olan bebek ailelerinin vakit kaybetmeden bir pediatri kardiyoloğuna başvurmaları gerekmektedir

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü